Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Telefon kullanan kişilerin, özellikle sıklıkla telefonu elinde bulunduran kişilerin sıkça merak ettiği bazı konular vardır. Bu konuların başında da telefonlarda arka planda çalışan uygulamaları kapatmak gerçekten işe yarıyor mu? Sorusu yer almaktadır. Bunun sebebi de telefonu sık kullanan kişiler özellikle çabuk şarjının bitmesi gibi bir sorunla karşılaşabilirler. Uzun saatler boyunca dışarıda bulunan kişiler, telefona her dakika ihtiyaç duymaktadır. Şarjın birden bittiği düşünüldüğü takdirde bu oldukça sıkıntılı bir duruma maruz kalmanıza sebep olabilir. Bu yüzden şarjınızın ne kadar gittiği, telefonunuzun ne kadar dayandığı oldukça önemli konulardır.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar Bilinenin Aksine Fazla Şarj Harcamıyor

Arka planda çalışan birçok uygulamanız olabilir. Bunların şarjınızı çok olumsuz yönde etkilediğini düşünerek onlardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Bu durumda onları sürekli olarak kapatacaksınız ve böylece şarjınızı koruduğunuzu düşüneceksiniz. Gerçekte ise arka planda yer alan uygulamalar sizin şarjınızı götürmemektedir. Onların arka planda duruyorken konum servislerinin çalışmasını engellerseniz şarjınıza yönelik pek bir etkisi olmayacaktır. Ayrıca bir uygulamayı arka planda bıraktığınız takdirde ona geri dönmek isterseniz oldukça hızlı bir şekilde dönebilirsiniz. Peki, uygulamayı kapatırsanız? Uygulamayı kapatırsanız onu yeniden açmalısınız.

Bir uygulamayı tamamen yeniden açmanın, önceden açılmış arka planda duran bir uygulamayı geri döndürmekten zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu zorluk tabii ki harcanan güç anlamında zorluk yani şarjınızı harcama noktasında bir zorluk. Bu da demek oluyor ki eğer siz sıklıkla bir uygulamayı kullanmaktaysanız, bu uygulamayı sürekli kapatıp açmak yerine arka planda tutmak daha mantıklı. Bunun sebebi de onu sürekli olarak kapatıp açarak güç harcamaktan kurtulmanız ve tek seferde arka planda bırakmanız. İhtiyaç duyduğunuz her seferinde de ona kolayca ulaşabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak Gerçekten İşe Yarıyor Mu?
Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmanın Faydaları

Aslında bir üst başlıkta telefonlarda arka planda çalışan uygulamaları kapatmak gerçekten işe yarıyor mu? Sorusunun cevabı verilmiş oldu. Bu cevapta şarja olumsuz bir etkilerinin olmadığı anlatılıyor. Yine de bazı kişiler bazı şeyleri artık bir kural haline getirmiştir. Kısaca o uygulamaları sürekli olarak kapattığında şarjının gitmediğine ikna olduğu için bunu yapmak ona daha iyi gelmektedir.

Kişinin olaya bakış açısı olarak düşünüldüğünde telefonların arka planda çalışan uygulamalarını kapatmanın size çok katkısı olmadığı halde bunu yapmanız sizi rahatlatabilir. Diğer türlü bu uygulamaların arkada sizin şarjınızı bitirebileceğini düşünebilirsiniz. Bu düşünce sizi rahatsız eder ve aklınıza takılır. Bunun olmasınaysa hiç gerek yok, bunu yaşamak yerine bu uygulamaları kapatarak onlardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bazı uygulamaları çok sık kullanmamaktayız yani bir defa açar bakarız ve ona daha ne zaman döneriz belli olmaz. Bu yüzden her uygulamayı arka planda bekletmeye gerçekten de gerek yoktur. Bu yüzden istiyorsanız onları arka planda çalıştırmayabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaların Hiç Zararı Olur Mu?

Arka planda çalışan uygulamaların özellikle en çok merak edilen konulardan şarjı etkilemediğini söyledik. Peki ya arka planınızda öylece duran uygulamaların başka hiçbir zararı yok mu? Bunun cevabı ise olabilir.

arka planda çalışan uygulama cihazınıza bir yük bindirecek değil ancak bazen arka planda bıraktığınız uygulamalar cihazınızın yavaşlaması gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Böyle bir durumda onları arka planda bırakmak telefonunuzu daha yavaş haliyle daha az işlevsel hale getirecektir. Bu yüzden eğer kullandığınız uygulamaların arka planda dururken telefonunuzu yavaşlattığını düşünüyorsanız onları sadece şarj açısından düşünmemelisiniz.

Bu durumda artık şarjın ötesinde telefonunuzun hızı gibi konular devreye girmiş olacaktır. Bu yüzden şarjınızın gidip gitmediği gibi bir konuyu önemsemeden arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Telefonunuz eğer yavaşlıyorsa bu durumda arka plandaki uygulamalardan kurtulduğu için hızlanabilir.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Arka planda duran uygulamalarınızın çalışmasını kapatmak pek de zor değil. Öncelikle telefonunuzun ayarlarını açmalı sonra ise uygulamalar kısmına gelmelisiniz. Uygulamalar kısmında tüm uygulamalarınızı gördükten sonra hangi uygulamayı kapatmak istiyorsanız onu seçin. Uygulamayı seçtikten sonra zorla durdur seçeneğini göreceksiniz.

Bu seçenekle arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bu ne zamana kadar devam eder sorusu ise telefonunuzu kapatıp açana kadardır. Telefonunuzu yeniden açtığınız takdirde uygulamalar yine çalışmaya başlarlar. Telefonunuz kapatıp açıldığı takdirde uygulamalar yeniden açılacağı için bu eylemi tekrarlamalısınız. Telefonunuzu her kapatıp açtığınızda yeniden uygulamaların çalışmalarını durdurmalısınız, böylece onlar arka planda yer kaplamayacaklardır.

Telefonunuzun Şarjınızın Uzun Gitmesi İçin Arka Plan Uygulamalarını Kapatmak Hariç Neler Yapılabilir?

Arka planda çalışan uygulamaların şarja çok bir etkisi olmadığından bahsedildi, arka plan uygulamalarını kapatmak ise en çok şarjı harcamasınlar diye tercih edilen bir yoldu. Bu yöntemin şarj konusunda işe yaramadığı ortaya çıktığına göre şarjınızın uzun süre dayanması için daha farklı yollara başvurabilirsiniz. Böylece şarjınız uzun süre gider, siz de nasıl yapsam ve şarjımızın daha çok gitmesini sağlasam diye düşünmemiş olursunuz.

Şarjın uzun süre gitmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Gerekli değilse WİFİ boş yere açık kalmamalıdır.
  • Ekran parlaklığınız yeterliyse onu çok daha yükseğe çıkarmamalısınız.
  • Kullandığınız tema şarjınızı hızlı bitiriyor olabilir. Şarjınızı hızlı bitiren temanız varsa ondan kurtulun.

Bu üç maddeye dikkat ederek şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlayabilirsiniz. Şarjınızın ne kadar uzun gittiği sizin için önemli olacaktır. Bu yüzden bataryanızı da dikkatli kullanmalısınız. Daha doğrusu bataryanıza zarar verecek şeyler yapmamalısınız. Bataryanızı mümkün olduğu kadar bilgisayar ve arabada şarj etmemelisiniz. Bununla birlikte kaliteli şarj aletleri kullanmalısınız. Böylece arka planda çalışan uygulamaları kapatarak şarjınızı uzatmanın aksine daha başarılı sonuçlar alırsınız. Bütün bunlar haricinde şarjınızın ne kadar gideceğinde tabii ki telefonunuzun bataryasının gücü önemlidir.

Arama Terimleri: arka planda uygulama açık mı kalmalı kapatmalı mı, TELEFONCU ARKA PLAN

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir