/ Yazan:Xiaomi Teknik Servisi / Blog / 0 Yorum

Bilgisayar Telefon Görmüyor Sorunu ve Çözümü 2020

Günümüzde telefonu bilgisayara bağlamak Samsung, LG, Xiaomi, Lenovo gibi cihaz sahiplerinin gerçekleştirdiği işlemler arasında yer alıyor.

Telefonun bilgisayara bağlanmasıyla fotoğraf, video veya veri bilgisayara da kaydedilmiş oluyor. Aynı şekilde bilgisayardaki verilerin telefona aktarılması da sağlanabiliyor.

Samsung, Xiaomi ve LG cihazlara sahip olanlar ve bilgisayara usb ile bağlanmak isteyenler sıklıkla bilgisayar telefonu görmüyor sorunu yaşayabiliyorlar. Bu durumda biz devreye giriyoruz ve kullanıcıların yaşadıkları usb bağlantı sorununu ortadan kaldırıyoruz.

Usb Kablosunun Kontrol Edilmesi

PC telefonu görmüyor sorunlarına karşılık uyguladığımız ilk çözüm usb kablosunun kontrolü oluyor. Çünkü bilgisayara bağlanan telefonun görülmemesi usb kablosundaki bir bozukluktan kaynaklanabiliyor.

Bunun için telefonu farklı bir usb kablosu yardımıyla bilgisayara bağlamayı deniyoruz. Bilgisayar eğer telefonu görürse sorunun kişilerin sahip oldukları usb kablosundan kaynaklandığını anlayarak kablonun değiştirilmesini sağlıyoruz.

Ayrıca kablonun tozlanması vs gibi sorunlardan bağlantı sorunun yaşandığı durumlarda kablonun temizlenmesini sağlıyoruz.

Usb Girişinin Kontrol Edilmesi

Bilgisayar telefonu görmüyor Samsung, Lenovo, iPhone, lg, Xiaomi ve Vestel gibi telefonlarda sıklıkla karşılaşılan bir sorun oluyor. Bu sorunun pek çok sebebi olabileceği için cihaz sahipleri çözüm bulmakta zorlanıyorlar.

Ancak bizler bu konuda her türlü çözümü üreterek sorunu ortadan kaldırıyoruz. Usb ile bilgisayara bağlanma sorunu çözmek için kullandığımız diğer çözüm yolu ise usb girişinin kontrolü oluyor. Usb girişleri zaman içerisinde yanlış kullanıma bağlı olarak arızalanabiliyorlar. Bu da yapılmak istenilen bağlantının başarısız olmasına neden oluyor.

Bunun için bağlantı sorunu yaşayan kişilerin bilgisayarlarında yer alan usb girişinin kontrolünü yapıyoruz. Girişin temizlenme ihtiyacı varsa temizleyerek telefonun doğru bir şekilde usb aracılığıyla bilgisayara bağlanabilmesini sağlıyoruz.

Usb Sürücüsünün Kaldırılması

Android cihaz sahipleri tarafından sürekli olarak dile getirilen telefonu bilgisayara bağlamak usb görmüyor sorunu için sunduğumuz çözüm yolları arasında usb sürücü kontrolü yer alıyor. Çünkü bağlantının yapılamaması veya süreklilik sağlanmamasının kaynağı bilgisayarda bağlantı için ihtiyaç duyulan sürücünün yüklü olmaması olabiliyor.

Bunun için sürücünün kontrolünü yapıyoruz ve hatanın sürücü kaynaklı olduğunu anladığımızda sürücüyü kaldırıp tekrar bağlanmayı deniyoruz. Bunun için cihazı bilgisayara bağladıktan sonra Aygıt Yöneticisi yardımıyla yapıyoruz.

Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırıp bu bölümden Android cihazı buluyoruz. Sonrasında ise cihazın adına sağ tıkla tıklayarak Kaldır komutunu veriyoruz. Bu sayede sürücü bilgisayardan kaldırılmış oluyor.

Sonrasında hem usb cihazını bilgisayardan çıkıyoruz hem de bilgisayarı yeniden başlatıyor. Bilgisayar açıldığında ise cihazı tekrar bilgisayara bağlayarak bağlantının yapılmasını sağlıyoruz. Bu işlem sayesinde telefon bilgisayar tarafından tanınarak istenilen işlem yapılabiliyor.

Usb Hata Ayıklamasının Yapılması

Kişilerin sürekli karşılaştığı bilgisayar telefonumu görmüyor sorununun çözümü için kullandığımız diğer yol ise usb hata ayıklamasını yapmak oluyor. Bunun için ise bilgisayarı değil bağlanma sorunu yaşayan Android cihazı kullanıyoruz.

İlk olarak cihazın Ayarlar ardından da Telefon Hakkında bölümünü açıyoruz. Bu bölümde karşımıza cihaza bağlı olarak Derleme Numarası veya Yapı Numarası bölümü geliyor.

Bu bölüm üzerine uzun süre basılı tutuyoruz. Bu işlem sayesinde telefon şifresi isteniyor ve şifreyi giriyoruz.

Bu işlemin ardından Artık Siz De Bir Geliştiricisiniz uyarısı geliyor.

Uyarıyı aldıktan sonra cihaz üzerinden tekrar Ayarlar’a giriyoruz ve sonrasında Geliştirici Seçenekleri bölümüne geçiyoruz. Karşımıza Usb Hata Ayıklayıcısı bölümü geliyor ve bu bölümü aktifleştirerek hata ayıklamasını gerçekleştiriyoruz.

Hata ayıklama işleminin ardından ise telefonu tekrar bilgisayara bağlamayı deniyoruz. Bu sayede de sorundan kurtuluyoruz.

Ekran Kilidinin Kaldırılması

Bizlere bilgisayarım telefonumu görmüyor şikayetiyle gelen kişilerin sorunlarını çözmek adına kullandığımız son çözüm yolu ise ekran kilidinin kaldırılması oluyor.

Çünkü bir bilgisayarın telefonu görmemesinin altında yatan sebep yapılan bağlantının sorunlu olmasından kaynaklanabiliyor.

Bu da bilgisayarın ekran kilidi sebebiyle telefonu görmemesi ve bağlantı sağlayamamasından kaynaklanıyor. Bunun için bağlantı yapılacak cep telefonlarında bulunan ekran kilidini ortadan kaldırarak bağlantının sağlanması için uğraşıyoruz.

Cihaz ekran kilidi olmadan ya da açıkken bilgisayara bağlandığında sorunun ekran kilidi sebebiyle yaşandığını anlamış oluyoruz.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir