/ Yazan:Xiaomi Teknik Servisi / Blog / / 11 Yorum

Bilgisayar Telefon Görmüyor Sorunu ve Çözümü 2021

Günümüzde telefonu bilgisayara bağlamak Samsung, LG, Xiaomi, Lenovo gibi cihaz sahiplerinin gerçekleştirdiği işlemler arasında yer alıyor.

Telefonun bilgisayara bağlanmasıyla fotoğraf, video veya veri bilgisayara da kaydedilmiş oluyor. Aynı şekilde bilgisayardaki verilerin telefona aktarılması da sağlanabiliyor.

Samsung, Xiaomi ve LG cihazlara sahip olanlar ve bilgisayara usb ile bağlanmak isteyenler sıklıkla bilgisayar telefonu görmüyor sorunu yaşayabiliyorlar. Bu durumda biz devreye giriyoruz ve kullanıcıların yaşadıkları usb bağlantı sorununu ortadan kaldırıyoruz.

Usb Kablosunun Kontrol Edilmesi

PC telefonu görmüyor sorunlarına karşılık uyguladığımız ilk çözüm usb kablosunun kontrolü oluyor. Çünkü bilgisayara bağlanan telefonun görülmemesi usb kablosundaki bir bozukluktan kaynaklanabiliyor.

Bunun için telefonu farklı bir usb kablosu yardımıyla bilgisayara bağlamayı deniyoruz. Bilgisayar eğer telefonu görürse sorunun kişilerin sahip oldukları usb kablosundan kaynaklandığını anlayarak kablonun değiştirilmesini sağlıyoruz.

Ayrıca kablonun tozlanması vs gibi sorunlardan bağlantı sorunun yaşandığı durumlarda kablonun temizlenmesini sağlıyoruz.

Usb Girişinin Kontrol Edilmesi

Bilgisayar telefonu görmüyor Samsung, Lenovo, iPhone, lg, Xiaomi ve Vestel gibi telefonlarda sıklıkla karşılaşılan bir sorun oluyor. Bu sorunun pek çok sebebi olabileceği için cihaz sahipleri çözüm bulmakta zorlanıyorlar.

Ancak bizler bu konuda her türlü çözümü üreterek sorunu ortadan kaldırıyoruz. Usb ile bilgisayara bağlanma sorunu çözmek için kullandığımız diğer çözüm yolu ise usb girişinin kontrolü oluyor. Usb girişleri zaman içerisinde yanlış kullanıma bağlı olarak arızalanabiliyorlar. Bu da yapılmak istenilen bağlantının başarısız olmasına neden oluyor.

Bunun için bağlantı sorunu yaşayan kişilerin bilgisayarlarında yer alan usb girişinin kontrolünü yapıyoruz. Girişin temizlenme ihtiyacı varsa temizleyerek telefonun doğru bir şekilde usb aracılığıyla bilgisayara bağlanabilmesini sağlıyoruz.

Usb Sürücüsünün Kaldırılması

Android cihaz sahipleri tarafından sürekli olarak dile getirilen telefonu bilgisayara bağlamak usb görmüyor sorunu için sunduğumuz çözüm yolları arasında usb sürücü kontrolü yer alıyor. Çünkü bağlantının yapılamaması veya süreklilik sağlanmamasının kaynağı bilgisayarda bağlantı için ihtiyaç duyulan sürücünün yüklü olmaması olabiliyor.

Bunun için sürücünün kontrolünü yapıyoruz ve hatanın sürücü kaynaklı olduğunu anladığımızda sürücüyü kaldırıp tekrar bağlanmayı deniyoruz. Bunun için cihazı bilgisayara bağladıktan sonra Aygıt Yöneticisi yardımıyla yapıyoruz.

Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırıp bu bölümden Android cihazı buluyoruz. Sonrasında ise cihazın adına sağ tıkla tıklayarak Kaldır komutunu veriyoruz. Bu sayede sürücü bilgisayardan kaldırılmış oluyor.

Sonrasında hem usb cihazını bilgisayardan çıkıyoruz hem de bilgisayarı yeniden başlatıyor. Bilgisayar açıldığında ise cihazı tekrar bilgisayara bağlayarak bağlantının yapılmasını sağlıyoruz. Bu işlem sayesinde telefon bilgisayar tarafından tanınarak istenilen işlem yapılabiliyor.

Usb Hata Ayıklamasının Yapılması

Kişilerin sürekli karşılaştığı bilgisayar telefonumu görmüyor sorununun çözümü için kullandığımız diğer yol ise usb hata ayıklamasını yapmak oluyor. Bunun için ise bilgisayarı değil bağlanma sorunu yaşayan Android cihazı kullanıyoruz.

İlk olarak cihazın Ayarlar ardından da Telefon Hakkında bölümünü açıyoruz. Bu bölümde karşımıza cihaza bağlı olarak Derleme Numarası veya Yapı Numarası bölümü geliyor.

Bu bölüm üzerine uzun süre basılı tutuyoruz. Bu işlem sayesinde telefon şifresi isteniyor ve şifreyi giriyoruz.

Bu işlemin ardından Artık Siz De Bir Geliştiricisiniz uyarısı geliyor.

Uyarıyı aldıktan sonra cihaz üzerinden tekrar Ayarlar’a giriyoruz ve sonrasında Geliştirici Seçenekleri bölümüne geçiyoruz. Karşımıza Usb Hata Ayıklayıcısı bölümü geliyor ve bu bölümü aktifleştirerek hata ayıklamasını gerçekleştiriyoruz.

Hata ayıklama işleminin ardından ise telefonu tekrar bilgisayara bağlamayı deniyoruz. Bu sayede de sorundan kurtuluyoruz.

Ekran Kilidinin Kaldırılması

Bizlere bilgisayarım telefonumu görmüyor şikayetiyle gelen kişilerin sorunlarını çözmek adına kullandığımız son çözüm yolu ise ekran kilidinin kaldırılması oluyor.

Çünkü bir bilgisayarın telefonu görmemesinin altında yatan sebep yapılan bağlantının sorunlu olmasından kaynaklanabiliyor.

Bu da bilgisayarın ekran kilidi sebebiyle telefonu görmemesi ve bağlantı sağlayamamasından kaynaklanıyor. Bunun için bağlantı yapılacak cep telefonlarında bulunan ekran kilidini ortadan kaldırarak bağlantının sağlanması için uğraşıyoruz.

Cihaz ekran kilidi olmadan ya da açıkken bilgisayara bağlandığında sorunun ekran kilidi sebebiyle yaşandığını anlamış oluyoruz.

 

11 Yorum

 • Okan Dönmez

  Xiaomi Mi 10T Pro kullanıyorum. USB kablosuyla telefonu PC ye bağlayamıyorum. Ne yaptıysam bilgisayar görmüyor. Her şeyi denedim ama bilgisayarda telefonun bağlı olduğuna dair en ufak bir belirti yok. Ama şarj alıyor ne hikmetse. Bir dünya FLASH mouse klavye vs denedim çalışıyor fakat telefonu görmüyor

  • Xiaomi Teknik Servisi

   merhaba
   kontrol edilmesi gerkeiyor.donanımsal bir sorun var ise onarımı yapılabilir

   • HAKAN

    Merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum yapmam gereken herşeyi yaptım ama pc asla şarj dışında görmüyor. Bu kronik bir sorun mu? nasıl çözebiliriz?

    • Xiaomi Teknik Servisi

     merhaba
     kontrol edilmesi gerekiyor.ŞArj soketinizde sorun olabilir

     • Emre

      Merhaba bir sorum var cihazın mi kilit açık ve kapatmak istiyorum ama PC bir türlü cihazı görmüyor fastboot modunda gözükmüyor cihaz sorun ne olabilir

  • Memet bozucu

   Kardeşim lutfen cevap ver ayni sorun bendede var benim tlfonum mi9t sen ne yaptin yapabildinmi yoksa yapamdinmi..

   • Xiaomi Teknik Servisi

    sorun şarj soketi veya kablonuzda olabilir

    • Okan Dönmez

     Kabloda değil. Şunu artık anlayın. Teknoloji cahili gibi mi duruyoruz ortadan bakınca. Güncelleme geldikten sonra gitti işte. Şimdi telefoncular hemen anakart sorunu ya da soket diyecek ama değil. Sorun yazılımsal ama yapılamıyor işte USB okumadığı için. Soket değişimi çözüm değil başka bir şey yapılması lazım. Gerçekten bilginiz varsa cevap verin lütfen. Yoksa bpşunq yorum yapmayın

 • Okan Dönmez

  Kabloda değil. Şunu artık anlayın. Teknoloji cahili gibi mi duruyoruz ortadan bakınca. Güncelleme geldikten sonra gitti işte. Şimdi telefoncular hemen anakart sorunu ya da soket diyecek ama değil. Sorun yazılımsal ama yapılamıyor işte USB okumadığı için. Soket değişimi çözüm değil başka bir şey yapılması lazım. Gerçekten bilginiz varsa cevap verin lütfen. Yoksa bpşunq yorum yapmayın

  • İbrahim gürler

   Selamın aleyküm hayırlı geceler okan kardeşim. Aynı sorunu bende yaşıyorum. sen halledebildinmi. Yardımcı olursan memnun olurum

 • Özcan Aydos

  Ben de kablo sorunu olamaz diye düşünmüştüm.
  Hatta aynı özellikte diye ilk bağlantıyı Xiaomi Airdots Air 2 Tws Bluetooth Kulaklık kablosu ile yaptım.
  Daha sonra kendi kablosu ile yaptım. Her ikisinde de başarılı olmadı bağlantı.
  Redmi 7 kablosu ile yaptığımda sonuç olumlu oldu.
  Denemenizi tavsiye ederim.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir