/ Yazan:Xiaomi Teknik Servisi / BlogTeknik ServisXiaomi Teknik Servisi / 0 Yorum

Bootloader Kilidi Nasıl Açılır 2020

Bootloader kilidi nasıl açılır bu yazımızda bunu anlatacağız. Cihazları modifiye etmek ve yazılım değişikliği yapmak için bootloader kilidini açmak gerekir. Fakat bootloader kilidini açtıktan sonra izlenecek adımlar büyük önem taşır. Kilit açıldıktan sonra yapılacak herhangi bir yanlış adım, telefonu tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Bootloader kilidini açmak için telefon üzerinden bazı işlemlerin yapılması gerekir. Telefon üzerinden yapılan işlemlerin ardından bilgisayar yardımı ile ilgili programlar sayesinde kilit açma işlemi tamamlanır.

Bootloader Kilidi Nedir?

Bootloader; telefon, bilgisayar, televizyon gibi günlük hayatımızda kullanılan tüm cihazlarda bulunur. Bootloader, cihazın doğru ve sorunsuz bir şekilde açılmasını sağlayan bir yazılımdır. Bootloader yazılımı, cihazın ne zaman açıldığını veya recovery moduna alıp alınmadığını denetleyerek, kullanıcıyı ilgili bölüme yönlendirir. Bootlader yazılımının kilitli olmasının sebebi, kullanıcının herhangi bir yazılım değişikliği yapmaması için üretici firmanın koyduğu bir korumadır. Bootloader kiliti açılmadan yazılım değişikliği yapılamaz. Bazı firmalar bootloader kilitinin açılması ile ilgili uygun yollar sağlasa da, bazı firmalar bu kilidin açılmasını asla istemez.

Xiaomi Cihazlarında Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Bu işleme başlamadan önce dikkat edilmesi gereken nokta, cihazdaki tüm verilerin silinecek olmasıdır.

Xiaomi cihazlarında bootloader kilidi açmak için gerekli olan ekipmanlar şöyledir;

  • Masaüstü PC veya Laptop,
  • USB Kablosu,
  • Mi Unlock Tool Yazılımı,
  • Minimal ADB and Fastboot Yazılımı,

Xiaomi cihazlarında bootloader kilidi telefon ve bilgisayar ekipmanlarını birlikte kullanarak açılabilir. İşlemin sorunsuz tamamlanması için öncelikle telefon üzerinde işlem yapılmalıdır. Telefon üzerinde yapılan işlemler bittiğinde, bilgisayar üzerinde yapılacak olan adımlara geçilmelidir.

Windows 10 işletim sistemi kullanıcıları, ADB driver konusunda problem yaşamamak için sürücü imza doğrulamasını devre dışı bırakmalıdır. Bilgisayara Minimal ADB ve Mi Unlock gibi yazılımların indirilerek kurulması gerekir. Bootloader kilidi açmak için kullanılacak bu yardımcı programlar, internet tarayıcısı üzerinden, arama motoru yardımı kullanılarak hızlıca indirilebilir.

Telefon Üzerinden Yapılacak İşlemler

İşlemlere başlamadan önce bilgisayar ve telefon hazır edilmelidir. Bilgisayar çalışır komuna getirildikten ve gerekli ekipmanların, yazılımların hazır edilmesinin ardından, telefon üzerinden “Ayarlar” kısmına gelinir. Ayarlar kısmından “Telefon Hakkında” bölümüne gidilir. “MIUI sürümüne” 7 veya 8 kez basılır. 7-8 kez basıldıktan sonra geliştirici seçenekler aktif hale gelecektir. Geliştirici seçeneklerinin aktif edildiği ile ilgili bir uyarı mesajı ekranda görülecektir.

İşlem tamamlandıktan sonra tekrar “Ayarlar” bölümüne gidilir ve “Geliştirici Ayarlar” seçilir. Geliştirici ayarlar menüsünde bulunan “Mi kilit açma durumu” sekmesine gelinir. Bu sekmeye gelindiğinde cihaz bir uyarı verecektir. Cihazın verdiği uyarı onaylanır. Onay verildikten sonra “Hesap Ekle” butonuna tıklanır. Hesap ekle butonuna tıklandıktan sonra işlemin bitmesi bir kaç saniye sürecektir. Ardından ekranda “Mi hesabı başarı ile eklendi” yazısı görünür. Bu yazıyı gördükten sonra ekrandan çıkış yapılabilir.

Hesap ekleme işlemi yaparken, bazı durumlarda cihaz hata verebilir. Hesap ekleme işleminin ardından “Hata Kodu-1” veya “Hesap Eklenemedi” hatası alınıyor ise; işlemler tekrar uygulanır ve Mi hesabını tekrar eklenerek başarı sonuç elde edilir. Hesap ekleme işleminin başarılı olması için ekranda “Mi hesabı başarı ile eklendi” yazısı mutlaka görülmelidir.

Bilgisayar Üzerinden Yapılacak İşlemler

Telefon üzerinden gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra, bilgisayar ile yapılacak adımlara geçilir. Bilgisayara internet yardımı ile Mi Unlock Tool ve Minimal ADB programları indirilmelidir. Programların indirilme süreci tamamlandıktan sonra, Minimal ADB programı kurulur. Kurulum bittikten sonra ZIP dosyası olarak inen Mi Unlock Tool programı arşivden çıkarılır.

Yapılan işlemlerin ardından cihaz kapatılmalıdır. Kapanan cihazın ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutularak “Fastboot” modu etkinleştirilir. Eğer mod etkin ise; ekranda Fastboot yazısı görülecektir. Eğer ekranda fastboot yazısı görünüyor ise; cihaz bilgisayara bağlanabilir. USB yardımı ile cihaz bağlantısı yapıldıktan sonra, Mi Unlock programı çalıştırılır. Cihazda etkin olan Mi hesabı ile giriş yapılmasının ardından, “phone connected” yazısı çıkana kadar beklenir. Phone connected yazısı göründükten sonra unlock butonuna tıklanır ve onay verilir. İzlenen adımların ardından, bootloader kilidi açılmış olacaktır.

Bootloader, cihazların sorunsuz bir şekilde açılmasını sağlayan bir yazılımdır. Bootlader kilidi ise; mevcut yazılımın değiştirilmemesi ve sistemin korunması için yapılmış bir koruma sistemidir. Xiaomi cihazlarında bootloader kilidinin açık olup olmadığının anlaşılması için fastboot modu etkinleştirilir ve cihaz bilgisayara bağlanır. Ardından “Başlat-CMD” ekranına fastboot oem device-info kodu girilir.

Ekrana gelen mesajda, device unlocked: true yazısı var ise; kilit açık demektir. Eğer false yazıyor ise; bu da kilit kapalı anlamına gelir. Diğer cihazlar gibi Xiaomi BL kilidi de, yazılımın korunması amacı ile yapılmıştır. Xiaomi BL kilidi cihazın sahip olduğu yazılımsal tüm özelliklerin kilit altında korunmasını sağlar. Kilidi açma işlemlerinin sorunsuz devam edebilmesi için “fastboot” modunun aktif edilmesi büyük önem taşır. X

iaomi cihazlarında fasboot modu, ses kısma ve güç tuşuna aynı anda, bir kaç saniye süre ile basılı tutularak etkinleştirilir. Elektronik cihazlara yazılımsal veya donanımsal bir müdahale edildiğinde, cihaz garanti dışında kalır. Bu sebeple; bootloader kilidinin açılması kullanılan cihazı garanti kapsamı dışında bırakır.

Bootloader kilidini açmak cihazı garanti kapsamı dışında bıraktığı gibi, kilit açıldıktan sonra yapılacak herhangi bir yanlış işlem, geri getirilemez bir veri kaybına da yol açabilir. Cihaz tamamen kullanılamaz hale gelebilir. Bu sebeple; bu işlem yapılırken mutlaka dikkat edilmelidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir