/ Yazan:Xiaomi Teknik Servisi / haberlerTeknik Servis / / 0 Yorum

Cep telefonu dokunmatik ekran tamiri fiyatı

Akıllı telefonların ekranları alınan darbeler sebebi ile arızalanabilir. Sıkça karşılaşılan durumlar telefonun yere düşürülmesi sonucunda ekran ya da iç ekranın kırılması. ekranın sert bir zemine çarpması sebebi ile ön camın çatlaması, dokunmatik alanın bir kısmının ya da tamamının çalışmıyor olması, ekrana görüntü gelmemesi ya da ekrana bakıldığında mürekkep akması tarzında mor/siyah lekelerin oluşması olarak verilebilir.

Bugünkü makalemizde teknik servis müşteri temsilcisi hattımıza gelen “Cep telefonu dokunmatik ekran tamiri fiyatı ne kadar?” sorusunu detaylı bir şekilde cevaplamaya çalışacağız. Ama öncelikle bir telefonun ekranı nelerden oluşur sizlere kısa bir şekilde bilgi verelim.

Telefon ekran parçaları

Akıllı telefonların ekranları dıştan içe doğru ön cam >> dokunmatik alan >> iç ekran ve dış panelden oluşmaktadır ve bu şekilde komple tek parça yani iç ekran + ön cam + dokunmatik alan ve dış panelden oluşan orjinal ekran kullanılarak değişim yapılmalıdır. Genelde kullanıcılar tarafından ekran tamiri yapılabilir mi diye sorulur. Ekran kırıldığında ya da hasar gördüğünde tek çözüm yolu değişiminin yapılmasıdır. Şöyle düşünebilirsiniz. Evinizde bir cam kırıldığında onun yapıştırılarak ilk günkü haline geri döndürülmesi imkansızdır. Akıllı telefon ekranlarında da bu geçerlidir.

Dokunmatik alan tek parça olarak değiştirilemez. Ekranla bütünleşik olarak üretilir. Bu sebeple dokunmatik çalışmıyor sorunu ile karşılaşıyorsanız çözüm yolu ekran değişimidir. Ancak burada bir hatırlatma yapmakta da fayda vardır. Telefon markası iPhone olanların dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederiz. iPhone cihazlarının ekran kartının üzerinde dokunmatik entegresi adı verilen çok küçük bir parça bulunur. Bu parçada arıza yaşanması dokunmatiğin çalışmamasına sebep olabilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir