iphone kapandı açılmıyor
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

iPhone Kapandı Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

iPhone kapandı açılmıyor probleminin çözülmesi için öncelikle sorunun yazılım kaynaklı mı donanım kaynaklı mı olduğu tespit edilmelidir. iPhone kapandı açılmıyor sorununu çözebilmek için ilk etapta cihazın şarjının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Cihazın şarjı olmasına rağmen açılmıyor ise; yeniden başlatılması, kurtarma modunun aktif edilmesi, fabrika ayarlarına geri döndürülmesi gibi yöntemler uygulanmalıdır. iPhone kapandıktan sonra açılmıyor ise, panik yapmadan önce açılmama sebebinin araştırılması gereklidir. Yazılımsal ve donanımsal problemleri çözmek için yapılanların hiçbiri sonuç vermez ise; cihaz yetkili bir teknik servise götürülmelidir.

iPhone Kapandı Açılmıyor Çözümü
iPhone Kapandı Açılmıyor Çözümü

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorununu Çözmek İçin Panik Yapmadan Telefon Şarja Takmak

Açılmayan iPhone’u şarja takmak ve birkaç dakika boyunca şarj olmasını beklemek, cihazın açılmasını sağlayabilir. Telefon şarj almaya başladıktan birkaç dakika sonra ekranda otomatik olarak Apple logosu görülmüyor ise öncelikle telefonun şarj olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir. Farklı bir şarj kablosu ile farklı bir prizde şarj etmek denenmelidir. Şarj girişinin iyice oturduğuna emin olunmalı ve şarj portunda kir olup olmadığına bakılmalıdır.

Yeniden Başlatarak Kapanan iPhone’u Açmaya Çalışmak

iPhone’u yeniden başlatmak, cihazın açılmama problemini çözmek için uygulanabilecek yöntemlerden biridir. iPhone kapandı açılmıyor sorununun çözülmesi için cihazın yan kısmında bulunan düğmeye ekrana Apple logosu gelene kadar birkaç saniye süre ile basılı tutulmalıdır. 30 saniyeye kadar basılı tutulduğunda hala telefonun açılmadığı görülür ise, başka bir yöntem denenmelidir.

Çözüm aradığınız sorunların cevapları sizleri bekliyor! Yazılarımızdan inceleyebilirsiniz:

Kapanan ve Açılmayan iPhone’u Fabrika Ayarlarına Döndürmek

iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmek, yazılım kaynaklı problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Mac ya da Windows cihazlardan iTunes uygulaması üzerinden cihazı sıfırlayabilmek mümkündür. Bilgisayardan bu işlemin yapılabilmesi için en güncel iTunes sürümünün yüklü olması gereklidir. Telefon bilgisayara bağlandıktan sonra iTunes üzerinden cihazı sıfırlayarak geri yükleme yapılabilir. Geri yüklemenin gerçekleştirilebilmesi için daha öncesinde cihazın yedeklenmiş olması gereklidir. Fabrika ayarlarına geri döndürüp sonrasında geri yükleme yapıldığında; cihazın açılmama, açılıp Apple logosunda kalma problemleri çözülmüş olur.

Kurtarma Moduna Geçerek iPhone’un Açılmama Sorununu Çözmek

Kurtarma moduna geçmek, iPhone’da verilerin her birinin silinmesi anlamına gelir. Dolayısı ile öncesinde verilerin yedeklenmiş olması gereklidir. Kurtarma modunun aktif hale getirilmesi için izlenecek adımlar şöyledir:

  • Telefon kapatılmalı ve bilgisayara bağlanmalıdır.
  • Telefon kapalı ve bilgisayara bağlı şekildeyken yeniden başlatılmaya çalışılmalıdır.
  • Uyut/Uyandır ve Ana Ekran butonlarına minimum 10 saniye süre ile aynı anda basılmalıdır. Basılı tutarken ekrana Apple logosunun gelmesi beklenmelidir.
  • Kurtarma modu aktif hale getirildikten sonra cihazın fabrika ayarlarına döndürülmek mi yoksa güncellenmek mi istendiği sorusu ekranda çıkar ve bir tanesi seçilmelidir. Eğer güncelleme seçeneği tercih edilir ise, iTunes aracılığı ile verilerin geri yüklemesi yapılır. Geri yükleme tamamlandıktan sonra iPhone kapandı açılmıyor problemi çözülmemiş olursa cihaz teknik servise götürülmelidir.

Tüm marka ve modeldeki cihazlarınızda yaşadığınız sorunlarda TeknikMi adresine başvurabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir