iphone restore nasıl yapılır
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

iPhone Restore Nasıl Yapılır?

iPhone restore yapmak; cihazın sıfırlanması, cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi anlamına gelmektedir. iPhone restore işlemini cihazını bir başkasına vermeyi düşünenler ve cihazı ile ilgili yazılımsal problem yaşayanlar tercih etmektedirler. Cihazına eksik ya da hatalı güncelleme yüklenmiş olanlar, bu güncellemeleri yeniden yüklemek için restore işlemi yapmaktadırlar. Cihaz içerisinde eğer kaybetmek istenmeyen belgeler var ise; iPhone restore işleminden önce yedekleme yapılmalıdır. iTunes üzerinden yapılacak işlemler olduğu için bilgisayara iTunes’un son sürümünün yüklenmesi gerekmektedir.

iphone restore

iPhone Restore Yapmak İçin iTunes Nasıl İndirilir?

iTunes indirmek için www.apple.com adresine giriş yapılmalıdır. Arama kısmına iTunes yazıldıktan sonra çıkan arama sonuçları içerisinden iTunes seçilmelidir. Windows ve macOS için en yeni sürüm açılan sayfadan indirilebilmektedir. Cihaza indirildikten sonra kurulumunun yapılması gerekmektedir. iTunes kurulduktan sonra iPhone cihazı bilgisayara bağlanmalıdır. Bir kere bu bağlantı kurulduktan sonra, sonraki bağlantılarda cihazı otomatik olarak tanıyacaktır.

iPhone batarya kaç mAh yazımızdan batarya bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Restore Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Restore öncesinde gereksinimler şöyledir:

 • Bilgisayarda iTunes’un son sürümünün yüklü olması istenmektedir.
 • iPhone’u bilgisayara bağlamak için kullanılacak olan veri kablosunun orijinal olması istenmektedir.
 • iPhone restore işlemini başlatmadan önce cihazda önemli ve silinmesi istenmeyen belgeler var ise bu belgelerin yedeklemesinin yapılması gerekmektedir.
 • Restore işleminin yapılmasından önce bilgisayarın virüs uygulamasının yedeklenmiş ve kapatılmış olması gerekmektedir.

iPhone Restore İşleminin Adımları Nedir?

iPhone restore işlemi yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • iTunes’a giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan iPhone simgesine tıklanmalıdır.
 • iPhone’da ayarlar menüsüne girilmelidir.
 • iCloud menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • iCloud menüsünün altında bulunan iPhone’umu Bul seçeneğinin kapatılması gerekmektedir.
 • iTunes’ta iPhone simgesine tıkladıktan sonra açılan sayfadaki iPhone’a Geri Yükle seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.
 • Bu aşamada iTunes kişiye verilerinin silineceğine, yedekleme yapması gerektiğine ve cihazı fabrika ayarlarına döndürme konusunda emin olup olmadığına dair bilgilendirme kutucuğu göstermektedir. Yedekleme yapmak isteyenler Yedekle butonuna tıklamalıdırlar.
 • Cihazın yedekleme yapabilmesi için bir süre beklenmesi gerekmektedir. Yedeklemenin sona ermesi ile beraber ekrana bir uyarı çıkmaktadır. Geri Yükle butonuna tıklanmalıdır.
 • Geri Yükle butonuna tıkladıktan sonra restore işlemi otomatik olarak başlamaktadır. Ancak bu aşama zaman alabileceği için bu süre içerisinde cihazın bağlantısının kesilmemesi ve ilerlemenin takip edilmesi gerekmektedir.
 • Restore işlemi tamamlandıktan sonra cihaz yeniden başlatılmaktadır. Cihazı satın alındıktan sonra ilk açılışta gelen kurulum ekranı yeniden gösterilmektedir. Kurulum ekranındaki yönlendirmeler ile ilerlendiğinde cihaz sağlıklı bir şekilde başlatılabilmektedir.

iCloud hesabınızı silmek istiyorsanız ”iCloud hesabı nasıl silinir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Restore Neden Yapılmaktadır?

Restore işleminin amacı; cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir. IOS işletim sistemi her ne kadar kararlı ve stabil olarak çalışıyor olsa da, iPhone cihazlarının uzun süreli kullanımlarında işletim sistemi kaynaklı olarak çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. iPhone restore ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir