MIUI 12.5 Destekleyecek Modeller 
/ Yazan:teknikmi / Blog / / 0 Yorum

MIUI 12.5 Destekleyecek Modeller 

Çinli teknoloji devi Xiaomi, geçtiğimiz günlerde MIUI12.5 destekleyecek modeller listesini kullanıcılar ile paylaştı. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan devin, Android üzerine inşa edilmiş olan ve kendi işletim sistemi olan MIUI’nin, ne gibi yenilikler ile donattığı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Birçok farklı modelin alacağı bu güncelleme ile özellikle cihaz performansının iyileştirilmesi ve kullanım sürelerinin artırılması amaçlanmış. Ayrıca arayüzde yapılan değişiklikler de dikkat çekici boyutlarda. Fakat güncellemenin tam olarak ne ihtiva ettiği tam olarak bilinmiyor. Yani güncellemenin net ayrıntıları için yayınlanmasını beklemek gerekiyor.

Yeni ve Çok Daha Kararlı Sürüm

Giderek gelişen bir altyapıya sahip olan Xiaomi, cihazlarındaki yazılımsal altyapıyı da güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda sadece cihaz ar-ge işlemler, için değil, yazılım ar-ge işlemleri için de büyük bütçeler ayıran firma, bu sayede yazılım alanında da elini güçlü tutuyor.

Sadece Xiaomi çatısı altındaki cihazlar için değil, firmanın alt markalarına ait cihazlar için de yayınlanacak olan bu güncelleme, özellikle de son model cihazlar için tasarlanmış durumda. Yani yapılacak güncelleme ile sadece Xiaomi cihazlar değil, Redmi cihazlar da güçlendirilecek ve çok daha kararlı bir yapıya sahip olacak.

Yeni Güncellemenin Sağlayacakları Neler?

Birçok yeni özellikle ve geliştirme ihtiva eden MIUI12.5 güncellemesi, özellikle performans konusunda büyük yenilikler içeriyor. İçerdiği yenilikler ile cihazların kullanım süresinin artırılmasını amaçlayan güncelleme, cihaz donanımının çok daha verimli bir şekilde kullanılmasını ve dolaylı olarak çok daha yüksek performans alınmasını sağlayacak.

Yani yapılacak olan güncelleme, pil ve işlem gücü üzerinden büyük değişiklikler sağlayacak; cihazın kullanım süresini ve performansını artıracak. Ayrıca yeni güncellemenin arayüz üzerinde de değişiklikler sağlaması ve kullanıcıların daha geniş seçeneklere ulaşmasını sağlayacak gibi duruyor.

Ayrıca bilgisayar- telefon arası bağlantıların güçlendirilmesini de sağlayacak olan bu güncelleme, bu sayede daha stabil bağlantılar ve optimum hız imkanı sunacak. Ayrıca güncellemenin Xiaomi cihazların genelinde yaşanan Wi-Fi ve mobil veri kesinti çözümünü de ortadan kaldırması bekleniyor. Bunlarla beraber güncelleme, daha birçok yenilik ve sorun iyileştirmesi içeriyor.

Artırılmış Hız ve Performans

Cihazların işlem gücünü ve batarya performansını artırması beklenen MIUI12.5 güncellemesinin birçok kullanıcının şarj sorununu çözeceği düşünülüyor. Ayrıca yapılan güncelleme ile sistemin %35 daha az bellek kullanması ve bu sayede işlem gücünün artırılması hedefleniyor. Ayrıca güncelleme birçok hız iyileştirmesi ve hata gidermesi de içeriyor. Yani yazılımsal olarak yaşanan birçok sorunun çözümü, 12.5 sürümü ile sağlanacak.

MIUI 12.5 Destekleyecek Modeller 
MIUI 12.5 Destekleyecek Modeller

Daha Düşük Bellek ve Güç Kullanımı

Sadece işlem hızında iyileştirmeler değil, güç konusunda da iyileştirmeler barındıran MIUI12.5 güncellemesinin, cihazlarda daha optimum bir batarya kullanımı sağlayacağı da açıklananlar arasında. Firma tarafından edinilen bilgilere göre 12.5 sürümünün bellek konusunda %35 daha az kullanım sağladığı, bununla beraber pil tüketimi konusunda da %25 daha az tüketim sağlayacağı biliniyor. Yani telefon kullanım süresi artarken, pil tüketimi de önemli ölçüde azalıyor. Ayrıca firma açıklamalarına göre güncelleme alan cihazların, ortalama IOS cihazlara oranla çok daha verimli ve akıcı olacağı söylenebilir.

Güncelleme Hangi Xiaomi Cihazlar için Yayınlanacak?

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan MIUI 12.5 destekleyecek modeller listesi, hangi Xiaomi cihazların güncelleme alacağını açığa kavuşturmuştu. Yapılan açıklamaya göre güncelleme alacak modeller kesin olarak netleşti.

İşte MIUI12.5 güncellemesi alacak cihazlardan bazıları;

  • Xiaomi Mi 11/10/10 pro/10 ultra/10 youth,
  • Xiaomi Mi 9/9 SE/9 Explorer/9 Pro 5G,
  • Xiaomi CC9/CC9 Pro/CC9e

Xiaomi markası için güncelleme alacak telefonları lisesi bu şekilde.

Güncelleme Hangi Redmi Cihazlar için Yayınlanacak?

Bilindiği üzere Xiaomi’nin alt markası olan ve yakın zamanda firma ile büyük oranda ayrılarak, ama bir o kadar da ortak çalışarak cihaz üretmeye devam eden Redmi firması da güncellemeden payını alacak.

Buna göre güncelleme alacak Xiaomi Redmi cihazların listesi ise şu şekilde;

  • Xiaomi Redmi K30/K30 Pro/K30 5G/K30 S/K30 Racing/K30i 5G,
  • Xiaomi Redmi K20/K20 Pro,
  • Xiaomi Redmi 10X 5G/10X Pro,
  • Xiaomi Redmi Note 9/Note 9 Pro,
  • Xiaomi Redmi Note 8,
  • Xiaomi Redmi Note 7/Note 7 Pro.

Güncelleme alacak Redmi modelleri ise bu şekilde.

Güncelleme Yayın Tarihi Ne Zaman

Firma tarafından resmi dağıtım tarihi olarak kesin bir tarih gösterilmese de, güncellemenin Nisan 2021 gibi dağıtılmaya başlanacağı öngörülüyor. Fakat firma güncellemeyi daha erken şekilde bazı bölgelerde yayınlamaya başlayabilir; bu sayede test işlemlerini yerine getirerek en iyi kullanıcı deneyimini sağlayabilir.

Güncelleme Nasıl Yapılabilecek?

Beta testlerinin ardından kararlı hale gelecek olan ve bölge bölge dağıtımına başlanacak olan MIUI12.5 sürümü, yayına alındıktan sonra kullanıcılara bildirim şeklinde ulaşacak. Güncellemeyi alacak cihazlar, güncellemenin yayına alınması ile birlikte bildirim ekranı üzerinden kullanıcıya durumu iletecek ve güncellemeyi yapmasını isteyecek.

Güncellemeyi yapmak isteyen kullanıcılar ise, gerekli uygunluğu sağlayarak kısa süre içerisinde güncellemeyi alabilecek ve devamında cihazını kullanmaya devam edebilecek.

MIUI 12.5 Destekleyecek Modeller 
MIUI 12.5 Destekleyecek Modeller

Güncelleme Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Güncelleme yayına alındıktan sonra, güncellemeyi yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaların başında cihaz şarjının minimum %50 olması geliyor. Çünkü yetersiz şarj durumunda güncelleme yarım kalabiliyor ve cihazda yazılımsal sorunlar; özellikle de hardbrick sorunu baş gösterebiliyor.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise, yaşanabilecek olası yazılım hatalarına karşı güncelleme öncesi verileri yedeklemek. Bu sayede olası sorunlarda veri kaybının önüne geçebilir ve ek problemler ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca güncellemeyi indirirken Wi-Fi üzerinden indirme yapmanız da oldukça önemli. Çünkü mobil veri üzerinden yapacağınız indirmeler, güncelleme boyutunun büyüklüğü nedeniyle İnternet paketinizin bitmesine; paket aşaması yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca biten İnternet paketi güncellemenin yarım kalmasına da neden olabilir. Bu yüzden işlemler Wi-Fi üzerinden yapılmalıdır.

 

Arama Terimleri: miui 12 5 рабочий стол, miui 12 темы, как включить двойной экран на xiaomi 12 5 miui

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir