Telefonumun mobil verisi açılmıyor
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

Telefonumun Mobil Verisi Açılmıyor

Telefonumun mobil verisi açılmıyor sorununda; internet bağlantısının çalışmamasının birden fazla nedeni olabilmektedir. Bulunulan yerde telefonun çekmemesi, cihazın bozulması, operatör kaynaklı sorun yaşanması, APN’in silinmesi, internet paketinin bitmesi, sim kartın tam oturmaması gibi sebepler olabilmektedir. Ancak mobil verinin açılmaması sorunu ile karşılaşılmasının sebebi çoğunlukla APN ile ilgili problemlerdir. Manuel olarak veri ayarı yaparak APN sorunları giderilebilmektedir. APN kaynaklı bir sorun değil ise; cihazdan veya operatörden kaynaklı olup olmadığına bakılmalıdır. Telefon yeniden başlatıldıktan ve telefonda bir problem olup olmadığı kontrol edildikten sonra eğer sorun hala devam ediyor ise, problemin operatör kaynaklı olduğundan şüphelenilmelidir.

Telefonumun Mobil Verisi Açılmıyor
Telefonumun Mobil Verisi Açılmıyor

Telefonun Mobil Verisinin Açılmamasının Sebebi Nedir?

Mobil verinin açılmama nedeni, APN’in silinmesi ya da ayarlarının bozulması olabilmektedir. APN isimli erişim noktası ile internet bağlantısı gerçekleştiği için bu erişim noktasının ayarları bozulduğunda da mobil verinin açılmama problemi ile karşılaşılabilmektedir. Mobil veri açıldıktan sonra mobil veri simgesi gelmediği gibi internete bağlanabilmek de mümkün olmamaktadır. Mobil veri ayarlarının bulunduğu menüden APN ayarları kontrol edilebilmektedir. Ayrıca mobil verinin açılmama nedeni kapatılan WAP servisi de olabilmektedir.

Sitemizden cep telefonunuzla alakalı diğer sorunların çözümlerine de bakabilirsiniz:

  1. Telefon çekmiyor sorunu ve şebeke arızası
  2. iPhone şarj oluyor gözüküyor ama açılmıyor
  3. iPhone elmada kalıyor sorunu çözümü

Mobil Verinin Açılmaması Durumunda Yapılabilecekler Nelerdir?

Hücresel ağ kullanılamadığında uygulanabilecek çözümler aşağıda verilmiştir:

  • Mobil verinin açılmaması durumunda, telefonun sim kartının çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Çıkartılıp tekrar takılmalıdır. Sim kartta problem olması durumunda yenisinin alınması gerekmektedir.
  • Sim kartın yuvasında olması gerektiği gibi takılı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Sim kart ile oynanmadan önce şebeke problemi yaşanmaya başladıysa, sim kart başka bir telefona takılmalıdır. Yeni takılan telefonda mobil verinin açılmama problemi yaşanmaz ise, sorun telefondadır.
  • 3G’nin ya da 4.5G’nin olmadığı bir baz istasyonu çevresinde olunduğunda ve aynı zamanda telefonun ayarlarının 2G’ye geçmeyecek şekilde olması durumunda; mobil verinin açılmaması sorunu yaşanabilmektedir. Telefon 2G’ye geçirildiğinde bu sorun çözülmektedir.
  • Yukarıdaki çözümler ile mobil verinin açılmaması sorunu çözülemediğinde, operatör ile iletişim kurularak sorun iletilmelidir.

Mobil Verinin Açılmaması Durumunda Operatör İle Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Operatör ile görüşerek veri kontrolü yapmak için mobil hizmet alınan operatörün müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri temsilcisine bağlanarak operatör kaynaklı bir problem olup olmadığının sorgulanması gerekmektedir. İnternet akımının sağlayıcısı operatör olduğu için operatör kaynaklı çalışma ya da problem olduğunda mobil verinin açılmaması normal olmaktadır. Telefondan manuel olarak ayarlarda değişiklik yapmaya başlamadan önce operatör ile görüşme sağlanmalıdır.

Mobil Veri Açılmadığında Manuel Olarak Veri Ayarları Nasıl Yapılır?

Manuel veri ayarı yapmak için cihazın işletim sistemine göre yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • IOS işletim sistemine sahip cihazlar: Ayarlar>Hücresel>Seçenekler>Hücresel Veri Ağı adımları izlendikten sonra APN yazan yer ’’internet’’ olarak değiştirilmelidir.
  • Android işletim sistemine sahip cihazlar: Ayarlar>Daha Fazla>Mobil Şebekeler>Erişim Noktası Adları>Yeni APN Kur adımlarının ardından APN seçeneği ’’internet’’ olarak girilmelidir.

Mobil verinin açılmaması sorununu çözmek amacı ile APN ayarı manuel olarak yapıldıktan sonra telefonun yeniden başlatılması gerekmektedir.

Arama Terimleri: mobil veri açilmiyor turkcell, xiaomi mobil veri sorunu

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir