Sd Kart Yazma Koruması Kaldırma

Sd Kart Yazma Koruması Kaldırma, koruma veri depolama amacıyla daha çok mobil cihazlarda kullanılmaktadır. Birçok kişi veri güvenliği sağlamak, başkalarının sd kart içerisindeki verileri değiştirememesi, yeni veriler ekleyememesi için yazma koruma sistemini aktifleştirmektedir. Sd kart yazma koruması kaldırma işlemlerini, fiziksel ve yazılımsal olarak yapıyoruz. Her hafıza kartının fiziksel yazma koruma kilidi bulunmaktadır. Hafıza kartı koruma kaldırma işlemleri için çoğu zaman formatlama yöntemi ile sorun çözülmeye çalışılmaktadır.

Fiziksel Yazma Koruma Kaldırma

Cep telefonlarında, mini ya da mikro hafıza kartları kullanılmaktadır. Telefon sd kart yazma koruması kaldırma işlemleri için kartın, kart dönüştürücü ile bir bilgisayara takılması gerekiyor. Kart dönüştürücü üzerinde yer alan küçük beyaz ya da gri çıkıntı bulunmaktadır. Bu çıkıntıyı, kilit açık konumuna getirin. Bu işlemi yaptığınızda, bellek kartının koruması kaldırılmış ve içerisindeki dosyalar üzerinde işlemler yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı işlemin tersini yaparak, bellek kartını tekrardan yazma koruma konumuna getirebilirsiniz.

Sd Kart Koruma Kaldırma Yöntemleri

Yazma koruma, bir donanım içerisinde yer alan verilerin, sahibi bilgisi dışında değiştirilmesini engellemek için oluşturulan koruma mekanizmasıdır. Sd kart koruma kaldırma işlemlerini profesyonel olarak yapıyor ve kart sistemlerine göre farklı yöntemler kullanıyoruz. Sd kart yazma koruması nasıl kaldırılır?

  • Fiziksel kilit açma yöntemi ile kaldırma,
  • Yazılım ile kilit kaldırma,
  • Formatlama yöntemi ile kaldırma,

Yazma koruma özelliği olan sd kartlar, bilgisayarlarda ya da mobil cihazlarda açılmak istenildiğinde, readonly (yalnızca okuma) özelliğinde olduğunu gösterir. Veri yazmak ve değiştirmek isteyenler bu özelliği kaldırmalıdır. Windows ve mac işletim sistemlerinde farklı uygulamalar kullanarak, sd kart korumasını kaldırıyoruz.

Özelliklerin Sıfırlanması

Sd kart koruma kaldırma programı kullanarak, tüm korumalı kartların özelliklerini değiştiriyor ve kullanıcıların istedikleri gibi kullanabilmelerini sağlıyoruz. Sd kart özelliklerinin sıfırlanabilmesi için bilgisayarda, komut istemi bölümü kullanılabiliyor. sd kart yazma korumalı özelliği kaldırmaya başlarken, komut işlemi bölümüne, “diskpart” yazın ve enter tuşuna basın. Bu işlem sonucu, bilgisayara bağlı olan tüm sürücülerin listesi gösterilecektir. Kilit açmak istediğiniz, sd kartın numarasını öğrenin ve “attributes disk clearreadonly” yazıp enter yapıldığında, hafıza kartının yazma koruması kalkmış olacaktır.

Koruma Kaldırma İşlemleri

Depolama yeri yazma korumalı nasıl kaldırılır? Konusunda, destek hizmeti veriyor, bilgi paylaşımı yapmaya çalışıyoruz. Veri depolama alanı, yazılım kullanılarak, şifrelenmiş ve yazma koruma konumuna getirilmiş ise yeni veri yazabilmek için bu korumayı kaldırmalısınız.

Koruma sistemi programını ve şifresini unutanlar için en iyi çözüm formatlama işlemleridir. Bu işlemler bilgisayar üzerinden disk format aracı ile rahatlıkla yapılabilir. Telefonda depolama yeri yazma korumalı nasıl kaldırılır? En çok karşılaşılan sorulardan birisidir. Cep telefonlarında, android ya da ios işletim sistemlerine göre farklı uygulamalar kullanılabilmektedir.

Android telefonlarda yazma koruma kaldırmak için diskpart programını kullanıyoruz. Dispart programı çalıştırılır, disklist + enter yapılır. Daha sonra select disk 1 – atributes disk clearreadonly ve disk attributesclearedseccussfully, işlemleri sırayla yapılır ve komut sonrası enter tuşuna basılarak, bir sonraki adıma geçilir. Cep telefonlarında, güvenlik seçeneği bölümündeki, “gelişmiş koruma programı” altında yer alan kaydı iptal et seçilir ve yazma koruma kaldırılmış olur.

 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir