telefonda siyah ekran sorunu çözümü
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

Telefonda Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefonda siyah ekran sorununu çözmek için öncelikle sorunun temel kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir. Telefonda siyah ekran sorunu yazılımsal veya donanımsal hatalardan kaynaklanıyor olabilmektedir. Telefonda siyah ekran ile karşılaşıldığında yapılması gereken kontroller ise aşağıdaki gibidir:

  • Telefonun suya dayanıklılık özelliği yok ise, su ile temas edip etmediği düşünülmelidir. Su ile temas etmiş ise, siyah ekran bu sebeple çıkıyor olabilmektedir.
  • Telefonun düşme ya da hasar alma sonucunda önemli bir parçası kırılmış ise, siyah ekran verebilmektedir.
  • Batarya ile ilgili sorunlar, siyah ekran çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Sim kart ve hafıza kartının telefona tam oturup oturmadığı kontrol edilmelidir.
  • Telefona yüklenmiş olan bir uygulama sebebi ile siyah ekran hatasının alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.
Telefonda Siyah Ekran Sorunu
Telefonda Siyah Ekran Sorunu

Telefonda Siyah Ekran Sorununu Çözmek İçin Batarya Kontrolü Yapmak

Bataryadan kaynaklanan siyah ekran sorunu, en sık karşılaşılan siyah ekran problemlerindendir. Bataryanın iletken bölümlerinin telefonun iletken kısımları ile birbirlerine temas etmemeleri, telefonda siyah ekran sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bataryanın ömrünün bitmesi de siyah ekran sorunu meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bataryanın ömrü bitmiş ise, orijinal batarya ile değiştirilmesi gerekmektedir. Batarya değiştirme işlemi oldukça hassas bir işlem olduğu için kişinin kendisinin yapmak yerine cihazını bir servise göstermesi daha sağlıklı sonuç elde edebilmesini sağlamaktadır.

Sitemizden cep telefonunuzla alakalı diğer sorunların çözümlerine de bakabilirsiniz:

  1. Telefon çekmiyor sorunu ve şebeke arızası
  2. iPhone şarj oluyor gözüküyor ama açılmıyor
  3. iPhone elmada kalıyor sorunu çözümü

Sim Kart ve Hafıza Kartını Çıkartıp Tekrar Takarak Siyah Ekran Sorununu Çözmek

Sim kart ve hafıza kartı kontrol edilerek siyah ekran sorununun çözülmesi için cihazda bataryadan kaynaklı bir problemin olmaması gerekmektedir. Batarya kaynaklı bir sorunun olmadığı kararına varılmış ise; hafıza kartı, sim kartı ve batarya cihazdan tamamen çıkartılmalıdır. Ardından yaklaşık 15-20 dakika boyunca telefon dinlenmeye bırakılmalıdır. Sonrasında hafıza kartı ve sim kart takılmadan telefon şarj edilmelidir. Şarj esnasında telefon kapalı olmalıdır. Telefonun şarjı dolduktan sonra sim kart ve hafıza kartı takılmalıdır. Eğer telefonda siyah ekran sorunu çözülmez ise telefonun sıfırlanması gerekmektedir.

Telefonda Siyah Ekran Sorununun Bir Uygulamadan Kaynaklanıp Kaynaklanmadığını Kontrol Etmek

Uygulama kaynaklı siyah ekran problemini çözebilmek için öncelikle telefonun güvenli modunu devreye almak gerekmektedir. Güvenli mod açıldıktan sonra siyah ekran düzelir ve telefon düzgün çalışmaya devam eder ise, problem bir uygulamadan dolayıdır. Bu uygulamayı tespit edebilmek için ise son zamanlarda indirilen uygulamaların kontrol edilmesi ve soruna neden olduğu düşünülen uygulamanın cihazdan kaldırılması gerekmektedir.

Telefonu Sıfırlayarak Telefondaki Siyah Ekran Problemini Çözmek

Telefona format atarak siyah ekran sorununu çözmek mümkündür. Her telefon modelinin sıfırlanma şekli farklı olmaktadır. Problem eğer donanım kaynaklı değil ise; telefon fabrika ayarlarına geri döndürüldüğünde telefonda siyah ekran sorunu yaşanmaya devam etmemektedir. Ancak siyah ekran probleminin telefonun hasar almasından kaynaklanması durumunda, hasar almış olan parçanın değiştirilmesi gerekmektedir. Sadece telefonu sıfırlamak bu problemi çözmek için yeterli olmamaktadır.

Arama Terimleri: telefon ekran siyah oldu nasıl düzelir

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir