telefonum çok ısınıyor
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

Telefonum Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım?

Telefonun çok ısınması durumunda bataryanın kullanım ömrünü doldurup doldurmadığı kontrol edilmelidir. Bataryada aşırı şişme ve kısa sürede ısınma problemi var ise çözüm batarya değişimidir. Telefonum çok ısınıyor problemi telefonun sıcak ortamda uzun süre bekletilmesi, şarjdayken kullanılması, arka planda çalışan çok sayıda uygulama olması, cihazın gereğinden fazla yoğun kullanılması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Telefonun sıcaklığı normal seviyede olan bir yerde tutulması, kılıfsız kullanılması, arka planda uygulama çalışmasına izin verilmemesi, uygulamalara konum kullanma gibi izinlerin verilmemesi, orijinal şarj aletleri ile şarj edilmesi, şarj esnasında cihazın kullanılmaması gibi önlemler ile ısınma önlenebilir.

Telefonum Çok Isınıyor Sorunun Engellenmesi İçin Uygulamaların Kontrol Edilmesi

Uygulama kaynaklı telefonun çok ısınması durumu meydana geliyor ise, kullanım esnasında telefonun ısınmasına neden olan uygulama tespit edilmeli ve cihazdan kaldırılmalıdır. Hem bataryanın korunabilmesi hem de telefonun aşırı ısınmasının önlenebilmesi için uygulamaların arka planda çalışmasına izin verilmemesi, uygulamaların düzenli olarak güncellenmesi gereklidir. Ayrıca konum gibi özellikleri kullanan uygulamaların da bu özellikleri kullanmasına izin verilmemelidir.

Sitemizden yanıt aradığınız soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz:

  1. Akıllı telefonlarda ekran kararması neden olur?
  2. Kendi cep telefonu numaramı nasıl öğrenebilirim?
  3. iPhone kapandı, açılmıyor ne yapmalıyım?
  4. iPhone dokunmatik çalışmıyor sorunu çözümü
  5. iPhone 7 şarj olmuyor sorunu çözümü
  6. Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır?

Telefonun Sıcak Yerde Bırakılması Sonucu Oluşan Isınma Probleminin Engellenmesi

Telefonun sıcak yerde bırakılması sonucu ısınması, telefona zarar verir ve telefon normal sıcaklığa ulaşana kadar telefonu kullanmak mümkün olmaz. Bu sebeple telefonun doğrudan güneş alan veya çok sıcak olan bir yerde bekletilmemesine özen gösterilmelidir. Telefonun her yerinin kapalı olması ve hava ile temasının kesilmesi daha kolay ısınmasına neden olur. Dolayısı ile telefon şarjdayken telefonu kapalı bir yere koymak her yerini saran bir kılıf ile uzun saatler boyunca kullanmak, telefonun ısınmasına sebep olabilir. Deri olmayan kılıfların tercih edilmesi böyle durumlarda daha iyidir. Ayrıca telefonun çok ısınması durumunda, normal sıcaklığa dönmesi için buzdolabına konması telefona zarar verir.

Batarya Kaynaklı Telefonun Çok Isınmasının Önlenmesi

Batarya tercihinin telefonun ısınmasına neden olması halinde, mevcut bataryanın orijinal ve yeni bir batarya ile değiştirilmesi gereklidir. Bataryanın hızla şişip genleşmesi daha sonra patlamasına neden olabileceği ve daha büyük zararlar verebileceği için batarya probleminin kısa süre içerisinde çözülmesi gereklidir. Ayrıca yan sanayi şarj aletlerinin kullanılması da batarya problemine neden olabilir. Telefonun bu nedenle ısınmasının önüne geçmek isteyenlerin telefon şarj olurken cihazı kullanmamaya özen göstermeleri gereklidir.

Yoğun İnternet Kullanımı ve Oyun Oynanmasının Telefonun Isınmasına Neden Olması

Aşırı mobil veri kullanımı ve oyun oynama kaynaklı telefonun çok ısınması, en fazla karşılaşılan durumdur. Telefonun işlemcisinin ve ekran kartının oyun oynarken çalışmaya ve kendini yormaya başlaması ile beraber cihazın ısınması sorunu ile karşılaşılır. Ayrıca mobil veri ile internetin yoğun şekilde kullanılması da telefonum çok ısınıyor sorununa neden olur. Kullanıcının bu probleme karşı kalıcı önlemler alması mümkün değildir. Ancak kontrollü bir kullanım ile ısınma probleminin önüne geçebilir.

Tüm marka ve modeldeki cihazlarınızda yaşadığınız sorunlarda TeknikMi adresine başvurabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir