telefonum şarj oluyor ama dolmuyor
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

Telefonum Şarj Oluyor Ama Dolmuyor [ÇÖZÜMÜ]

Telefonum şarj oluyor ama dolmuyor problemi aşağıda verilen nedenlerden kaynaklanıyor olabilmektedir:

  • Telefonum şarj oluyor ama dolmuyor sorunu telefon kılıfının şarj kablosunun şarj girişine oturmasını engellemesinden kaynaklanıyor olabilmektedir.
  • Güç kaynağından kaynaklı bir sorun olabilmektedir.
  • Şarj kablosundaki problemden kaynaklanabilmektedir.
  • Telefon şarjdayken yüksek güç gerektiren işlemler yapılması şarj problemine neden olabilmektedir.
  • Telefonun şarj girişinde toz birikmiş olabilmektedir.

Yukarıdaki sorunlar çözülmesine rağmen hala telefonun şarjı dolmuyor ise, problem bataryadan kaynaklanıyor olabilmektedir. Bu sebeple orijinal bir batarya ile telefonun bataryası değiştirilmelidir.

Telefonum Şarj Oluyor Ama Dolmuyor
Telefonum Şarj Oluyor Ama Dolmuyor

Telefonum Şarj Oluyor Ama Dolmuyor Sorununu Çözmek İçin Telefon Kılıfını Çıkartmak

Şarj sorununu çözmek için telefon kılıfını çıkartmak, ilk etapta denenmesi gereken çözümdür. Telefon kılıfından dolayı şarj kablosunun yerine tam oturmamış olması muhtemeldir. Bu yüzden telefon kılıfını çıkarttıktan sonra şarj kablosunun şarj girişine tam olarak oturduğundan emin olarak tekrar şarj etmeye çalışılmalıdır.

Sitemizden cep telefonunuzla alakalı diğer sorunların çözümlerine de bakabilirsiniz:

  1. Telefon çekmiyor sorunu ve şebeke arızası
  2. iPhone şarj oluyor gözüküyor ama açılmıyor
  3. iPhone elmada kalıyor sorunu çözümü

Şarj Problemlerini Çözmek İçin Güç Kaynağını Değiştirmek

Farklı bir güç kaynağı denemek, şarj sorununu çözebilmektedir. Farklı bir priz ile telefon şarj edilmelidir. Priz değiştirildiğinde problem yine çözülmüyor ise; uzatma veya çoğaltıcı çıkartılıp tekrar denenmelidir. Yine de telefonun şarj olmadığı görülür ise; bilgisayarın USB girişlerine takarak telefonun şarj olup olmadığına bakılmalıdır. Bilgisayarın USB girişine takıldığında problem düzelir ise; şarj adaptörü kaynaklı sorun yaşanıyordur. Güç kaynağı değiştirildiğinde telefon şarj oluyor ise, problem priz kaynaklı olabilmektedir.

Şarj Kablosu Kaynaklı Telefon Şarj Problemlerini Çözmek

Şarj kablosunun zarar görmüş olması, telefonun şarj olmasını engelleyebilmektedir. Kablonun eğilip bükülmesi, deforme olması, sararması gibi durumlarda şarj kablosunda problem olup olmadığından şüphelenilmelidir. Telefonum şarj oluyor ama dolmuyor diyenlerin başka bir şarj kablosu ile telefonlarını şarj etmeyi denemeleri gerekmektedir. Sabit tutulması zor olan bir telefon bileşeni olduğu için oldukça çabuk eskimektedir ve şarjın dolmama sorunlarının büyük çoğunluğu şarj kablolarından kaynaklanmaktadır.

Telefon Şarj Olurken Kullanmaya Devam Etmenin Şarj Problemi Yaratması

Telefon şarj edilirken kullanmak; telefonun şarjının dolmamasına, aksine şarjın azalmasına sebep olabilmektedir. Telefonda yüksek güç gerektiren bir işlem telefon şarj edilirken yapıldığında şarj dolmamaktadır ve uzun vadede bu durum telefonda şarj problemleri yaşanmasına neden olmaktadır. Telefonun gerçekten şarj olup olmadığını tespit edebilmek için şarjdayken telefonun kullanılmaması ya da telefonu uçak moduna alarak şarj etmeye devam edilmesi gerekmektedir.

Telefonun Şarj Girişinin Şarj Sorunlarına Yol Açması

Telefonun şarj girişinin kontrol edilmesi ile şarj girişinde toz birikimi olup olmadığı görülebilmektedir. Telefonum şarj oluyor ama dolmuyor diyenlerin telefonlarının şarj girişlerinde biriken toz parçacıkları sebebi ile şarj problemi yaşanıyor olma ihtimali bulunmaktadır. Parlak ışık altında şarj girişi incelenmeli ve yumuşak bir madde ile yumuşak hareketler yaparak şarj girişi temizlenmelidir. Şarj girişine sert cisimler sokmak ya da çok baskı uygulamak, şarj girişine zarar vermektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir