telefonun hoparlöründen ses gelmiyor
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

Telefonumun Hoparlöründen Ses Gelmiyor

Telefonun hoparlöründen ses gelmemesi problemi hem yazılımsal hem de donanımsal kaynaklı olabilmektedir. Telefonun hoparlöründen ses gelmemesi sorunun çözülebilmesi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi gereklidir. Telefon hoparlörüne toz ya da kir dolmuş olabileceği gibi hoparlör soketinin çıkmış olabileceğinden veya soketin hasar almış olabileceğinden şüphelenilmelidir. Yazılım kaynaklı telefon hoparlöründen ses gelmemesi problemleri ise telefonun sıfırlanması ile çözülebilmektedir. Kullanıcı hatası kaynaklı bir sebebi olmadan sadece cihazın kullanım ömrünü doldurmuş olması ile de telefon hoparlöründen ses gelmemesi problemi ile karşılaşılabilmektedir. Parça değişimi gerektiren bir arızada cihaz teknik servise götürülmelidir.

Telefonun Hoparlöründen Ses Gelmemesi Sorununu Çözmek İçin Hoparlör Soketinin Temizlenmesi

Hoparlörden kirden dolayı ses gelmemesi, sık karşılaşılan ve ilk kontrolü sağlanması gereken problemdir. Kullanım şekline göre hoparlör soketinin bulunduğu alana toz ya da kir dolmuş olması yüksek ihtimaldir. Bunun için hoparlör soketi zarar görmeden mevcut kirin temizlenmesi gereklidir. Elastik bir bantla ya da çift taraflı silikon bir bantla hoparlör ve mikrofon boşluklarını temizlemek mümkündür. Silikon bant kirleri ve tozları çektikten sonra hoparlörden ses gelip gelmediğine tekrar bakılmalıdır. Kirler temizlenirken hoparlör soketine baskı uygulamamaya özen gösterilmelidir.

Sitemizden yanıt aradığınız soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz:

  1. Akıllı telefonlarda ekran kararması neden olur?
  2. Kendi cep telefonu numaramı nasıl öğrenebilirim?
  3. iPhone kapandı, açılmıyor ne yapmalıyım?
  4. iPhone dokunmatik çalışmıyor sorunu çözümü
  5. iPhone 7 şarj olmuyor sorunu çözümü
  6. Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır?

Hoparlör Soketinin Hasar Alması Sebebi İle Telefonun Hoparlöründen Ses Gelmemesi

Hoparlör soketinin darbe alması sonucu hoparlörden ses gelmemesi probleminin çözülebilmesi için hoparlör soket değişiminin yapılması gereklidir. Darbe alması sonucu soket kırılmış olabileceği gibi aynı zamanda hoparlör soketinin sıvı ile temas etmesi, nem oluşması gibi sebeplerden dolayı oksitlenme de meydana gelebilir. Oksitlenme probleminin çözülmesi için de çözüm soket değişimidir. Telefon hoparlöründen ses gelmemesi sorunun çözülebilmesi için hoparlör soketi değişiminin teknik servis tarafından yapılması ve problemin tekrarlanmaması için orijinal parça ile değiştirilmesi gereklidir.

Bozulma Kaynaklı Telefon Hoparlöründen Ses Gelmeme Problemi

Hoparlörün bozulması sonucu telefon hoparlöründen ses gelmemesi, kullanıcıların sık karşılaştıkları problemlerdendir. Telefon hoparlörlerinin belirli bir kullanım ömürleri vardır ve bu dolduğunda ses ilk zamanki gibi verimli şekilde alınamaz. Zaman içerisinde hoparlörün eskimesi ve deforme olması ile beraber sesin yeterli derecede gelmemesi, cızırtılı gelmesi ya da hiç gelmemesi gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu sorunların çözülmesi için ise telefonun teknik servise götürülmesi gereklidir.

Yazılım Kaynaklı Telefon Hoparlöründen Ses Gelmeme Sorunu

Yazılım sorunlarının telefon hoparlörünün performansını etkilemesi, nadir de olsa karşılaşılan bir problemdir. Telefonun hoparlöründen ses gelmemesi sorununun çözülebilmesi için cihazın yeniden başlatılması, cihaza reset atılması ya da cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi gereklidir. Donanım kaynaklı hoparlörden ses gelmeme probleminin yaşanma olasılığı daha yüksek olabileceği için donanım kaynaklı problem ihtimallerinin her biri kontrol edildikten sonra telefonun yazılımı ile ilgili sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Telefon fabrika ayarlarına döndürülmeden önce telefondaki bilgilerin kaybedilmemesi için yedekleme yapmak atlanmamalıdır.

Tüm marka ve modeldeki cihazlarınızda yaşadığınız sorunlarda TeknikMi adresine başvurabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir