xiaomi hangi ülkenin markası
/ Yazan:teknikmi / Blog / 0 Yorum

Xiaomi Hangi Ülkenin Markası?

Xiaomi’nin markası olduğu ülke Çin’dir. Xiaomi markasının 11 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır ve bu süreçte akıllı ürünler pazarında birçok yenilik ile yer edinmiştir. 2014 senesinde Çin’in en büyük akıllı telefon satıcısı olarak Samsung’u geçmiş olan bir markadır. 2018 yılından beri Hong Kong Borsası’nda işlem görmeye devam eden bir şirkettir. Dünya çapındaki çalışan sayısı 18.170’tir. Forbes’un açıklamalarına göre Xiaomi’nin kurucusu ve CEO’su olan Lei Jun, Çin’in en zengin 23’üncü kişisi olmuştur.

Xiaomi’nin Kuruluşu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Xiaomi hakkında önemli detaylara bakıldığında; 6 Nisan 2010 tarihinde kurulmuş olan bir şirkettir. Şirketin merkezi Pekin’dedir. 2011 senesinin ağustos ayında ilk akıllı telefonunu piyasaya sürmüş olan bu şirket, günümüzde en büyük dört akıllı telefon üreticisi arasında yer almayı başarmıştır. 2014 yılında Çin’de kazandığı pazar payı ile Çin’in en büyük akıllı telefon markası olarak anılmaya başlamıştır. 2018 senesinin ikinci çeyreği ile beraber Çin’de ve Hindistan’da lider olurken en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi de olmuştur.

Kurucusunun ismi Lei Jun’dur. Öğrencilik senelerinde okuduğu bir kitaptan ilham alması ile beraber üniversite yıllarında Lei Jun teknoloji üzerine girişimcilik hayalleri kurmaya başlamıştır. Okuduğu kitapta ilham aldığı isimler ise Steve Jobs ve Steve Wozniak olmaktadır. İlk şirketini üniversite son sınıfta kurduktan sonra Çince veriyi daha kolay işleyebilecek işlemciler üretme girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuştur. Bunun üzerine Kingsoft’ta çalışmaya başlamıştır. Bu şirkette CEO pozisyonuna kadar yükseldikten sonra büyük firmalarda yönetim kurulu başkanlığı gibi ciddi görevler edinmiştir. 2010 senesinde ise Xiaomi’yi kurarak hayalini kurduğu girişimi yapıp günümüzde başarı ile sonuçlandırmıştır.

Xiaomi Corporation’ın Yatırım Alanları Nelerdir?

Xiaomi’nin yatırım yaptığı ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Akıllı telefon modelleri bulunmaktadır.
 • Mobil uygulaması vardır.
 • Dizüstü bilgisayar modeli çıkarmıştır.
 • Çanta modelleri satışa sunulmuştur.
 • Kablosuz kulaklık modelleri bulunmaktadır.
 • Ayakkabı modelleri çıkarmış bir şirkettir.
 • Spor bandı çeşitleri vardır.
 • Robot süpürge modelleri piyasada bulunmaktadır.

Xiaomi’nin daha birçok farklı kategoride çok sayıda ürünü piyasada satışa sunulmuştur. Ayrıca Xiaomi kendi geliştirdiği cep telefonu yonga özelliklerine sahip olan dördüncü şirket olma özelliğini taşımaktadır.

Xiaomi Ürünleri Hangi Ülkede Üretilmektedir?

Xiaomi’nin üretim yeri, şirketin merkezi gibi Çin’dedir. Samsung, Apple gibi markalar da bazı ürünlerinin üretimini Çin’de yapmaktadırlar. Ancak Xiaomi ürünleri fiyat bakımından daha uygundur.

Xiaomi’nin Kelime Anlamı Nedir?

Xiaomi’nin Çince karşılığı, küçük pirinç olmaktadır. Küçük pirinç olarak gördüğü markasını büyük bir pirinç tanesi haline getirebilmek için Microsoft ve Google’da deneyimleri olan Lin Bin ile ortak bir çalışma yürütmüştür. Firmanın logosunda bulunan Mi batı alfabesindeki anlamına göre değerlendirildiğinde, kalp anlamına gelmektedir. Xiaomi tarafından piyasaya sürülen ürünler Mi 1, Mi2, Mi9 gibi isimler ile piyasaya sürülmektedir.

Sitemizden yanıt aradığınız soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz:

 1. Akıllı telefonlarda ekran kararması neden olur?
 2. Kendi cep telefonu numaramı nasıl öğrenebilirim?
 3. iPhone kapandı, açılmıyor ne yapmalıyım?
 4. iPhone dokunmatik çalışmıyor sorunu çözümü
 5. iPhone 7 şarj olmuyor sorunu çözümü
 6. Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır?

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir