/ Yazan:Xiaomi Teknik Servisi / Ekran DeğişimiXiaomi Teknik Servisi / 0 Yorum

Xiaomi Mi5 Dokunmatik Basmıyor

Xiaomi Mi5 Dokunmatik Basmıyor

Xiaomi Mi5 dokunmatik alanın bir kısmı ya da tamamı basmıyor, dokunmatik alan çalışmıyor ise bu sorunun 2 sebebi bulunmaktadır. Birinci sebep ekranın içerisinde bulunan dokunmatik alanın hasar görmesi, ikinci sebep ise dokunmatik entegresinin arızalanmasıdır. İlk sorunun çözümü ekran değişimi, ikinci sorunun çözümü ise dokunmatik entegresinin değişimidir.

Xiaomi Dokunmatik Alan Çalışmıyor Sorunu

Xiaomi dokunmatik alan çalışmıyor sorunu ile teknik servisimize getirilen cihazlarda 2 işlem yapılır. İlk işlem farklı bir ekran takılarak sorunun çalışıp çalışmadığını incelemektir. Ekran değişimi sonrasında sorun çözülüyor ise eğer sorun ekrandan kaynaklıdır denilebilir. Ancak yine de sökülen ekran farklı bir cihazda da denenerek sorunun soket kaynaklı olup olmadığına bakılır. Eğer öyle ise ekran değişimi yapılmadan tamir edilmeye çalışılır.

Ekran değişimine rağmen sorun devam ediyorsa eğer sorun dokunmatik entegreden kaynaklıdır. Dokunmatik entegresi cihazın anakartı üzerinde bulunan ve oldukça küçük bir parçadır. Bu parça gerek aşırı ısınmadan dolayı gerekse de alınan bir darbe sonucunda hasar görmüş olabilir.

Xiaomi Mi5 Ekran Değişimi Nasıl Yapılır

Xiaomi Mi5 ekran değişimi uzman ve tecrübeli XİAOMİ teknisyenlerimiz tarafından cihazınıza özel ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır. Değişim ücreti 200 TL’dir. Ekran değişiminin yapıldığı teknik servis odası tamamen sterilize edilmiş ve statik elektrikten arındırılmıştır.

  1. Xiaomi Mi5 ekran değişiminde komple yani iç ekran + ön cam + dokunmatik alan + dış panelden oluşan orjinal ürün kullanılır.
  2. Ekran değişimi sonrasında dokunmatik sorunu tamamen ortadan kalkar.
  3. Telefon içerisinde bulunan bilgileriniz kesinlikle silinmez.
  4. Ekran performansında yani dokunmatik hızı/hassasiyeti ve ekran parlaklığı/çözünürlüğünde herhangi bir değişim yaşanmaz.

Xiaomi Mi5 ekran değişiminin hemen ardından müşteri temsilcilerimiz tarafından 1 ay Xiaomi Teknik garantisi ile cihaz hazırlanır. Garanti kartınızın olmasından dolayı, garanti süresi içerisinde ekran dokunmatiği ile ilgili kullanıcı hatası dışında karşılaşılan her türlü teknik sorun ücretsiz olarak çözüme kavuşturulur.

 

Adres ve İletişim Bilgilerimiz

GSM :0534 392 7286

Whatsapp: 0543 787 7436

DİKKAT: Başka şubemiz yoktur.

Xiaomi Teknik, İstanbul tahtakalede tek sube çalışmaktadır xiaomi hizmet kalitesini ilk Türkiye Öncülük ettik bizden fiyat yada bilgi almadan bilinçsiz müdehale edildiği taktirde daha farklı sorunlarla karşılasabilirsiniz.

ADRES:

Tahtakale Mahallesi Tahtakale caddesi Tahtakale Ticaret Merkezi Kat:2 No:209, 34116 Fatih/İstanbul (Yol tarifi için Tıklayınız.)

 

Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır

İstanbul’da ikamet etmiyorsanız ya da teknik servisimize işlerinizden dolayı gelemeyecek durumda iseniz iki taraflı teknik servisimiz tarafından karşılanan ücretsiz kargo hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Xiaomi Teknik ve Yurtiçi Kargo arasında yapılmış olan kurumsal anlaşma sayesinde 406864844 kargo numaramız ile cihazınızı bizlere gönderebilirsiniz. 1 iş günü içerisinde teknik servisimize ulaşan telefonunuz ekranı uzman teknisyenlerimiz tarafından aynı gün içerisinde değiştirilir ve sizlere geri gönderimi yapılır. Kargo gönderimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için Kargo Gönderimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir