/ Yazan:Xiaomi Teknik Servisi / Xiaomi Teknik Servisi / / 1 Yorum

Xiaomi Ön Kamera Çalışmıyor

Xiaomi Ön Kamera Çalışmıyor

Xiaomi kamera problemleri ve çözümleri için cihazın teknik servise gönderilmesi her zaman en ideal seçenektir. Ancak netleşme ve bulanık çekim ve ön kameranın açılmadığı durumlarda cihazın resetlenmesi de etkili bir yöntem olabilmektedir. Xiaomi  ön kamera çalışmıyor ise problem bellekten kaynaklı olabilir. Ancak bulanık çekim ve netleşmeme problemleri için kullanacağınız yöntemler geçici olarak cihazın eski performansına dönmesini sağlayabilmektedir.

Ön Kamera Bulanık 

Akıllı telefonlarda sürüm hataları veya yanlış kullanım sonucu ön kamera bulanık görebilmektedir. Ancak fonksiyonel bozuklukların anlaşılması için ayar değişimlerine dikkat edilmesi, cihazın daha önce darbe alıp almadığı da kontrol edilmelidir. Ön kamera problemleri genellikle ön camın zarar görmesi, çatlaması ya da lensin çizilmesinden kaynaklı olabilmektedir. Ekrana bakıldığında netliğin olmaması, cihazın parça değişimine gitmesine neden olacak bir arızadan kaynaklı olarak zarar görmesinden kaynaklanabilmektedir.

 • Ön kameranın sıvı ile uzun süre temas etmesi
 • Ön kamera lensinin çatlaması, çizilmesi ya da üzerine bir maddenin damlamış olması
 • Kameranın focus ayarının manuelde kamış olması
 • Portre çekiminde yapılan ayar yanlışlıkları
 • Kamera ayarlarındaki netlik ayarları

Cihazın netleşmeme problemi yaşamasında neden olabilmektedir. Cihazın çizik, kırılma ya da yanlış bir madde ile temas etmediğinden eminseniz, kamera ayarlarının kullanım kılavuzuna göre düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Darbe ve çizilmelerde olan problemlerde, kamera açısının değişmesi ya da hiç açılmaması da olasıdır. Bu nedenle mutlaka bir servise giderek, cihazınızın problemleriyle ilgili bilgi almalısınız.

Ön Kamera Netleşme  

Ön kamera net göstermiyor, çizik ve lekeli bir görünümle flaş özelliği çalışmıyorsa, cihazınızın ön kamera değişimi için bir servise ihtiyacı olabilir. Genellikle düşme, çarpma ve suya maruz kalma durumlarında ilk etkilenen parça ön kameradır. Bu nedenle kameranın yanıt vermemesi, focus özelliğinin ayarlara kadar düzenlenmemesi, netleme ve odaklamada problemler yaşanması cihazın iç aksanlarından kaynaklı da olabilir.

Xiaomi Ön Kamera yanıt vermiyor; ön kamera hiç açılmıyor ise, cihazınızın ön bellek ile ilgili problemi olabilir. Cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi ve ön belleğin temizlenmesiyle birlikte cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bu sayede ön kamera açılabilir. Yüklü uygulamalara ve bellek doluluğuna dikkat ederek, cihazınızın eski performansına dönmesini sağlayabilirsiniz. Cihazın ön kamerası yanıt vermiyor ancak uyarı da vermiyorsa, fabrika ayarlarına geri dönmek kurtarıcı olacaktır.

Ön Kamera Değişimi  

Ön kameranın açılmaması, bellek ve ön bellek doluluğundan kaynaklanmıyorsa, çizik, darbe ve lekelerin oluşmasına neden olacak hasarları olmasından kaynaklanabilmektedir. Ön kamera açılmıyor, lekeli ya da çizik bir görüntü sergiliyorsa, değişim işlemi yapılmalıdır.

Ön kamera netleşme problemi ve değişimi için orijinal parça kullanımı, Xiaomi marka modellerde performans ve megapiksel açısından önemlidir. Kameranın net göstermesi, bulanık ve focuslama özelliğinin kaybolması durumunda ilk olarak ayarlara bakılmalı, ardından da cihazın sıfırlanması gerekmektedir. Problem hala çözülmüyorsa, Xiaomi teknik servise götürerek, cihazın ön kamerasının değişiminin talep edilmesi en etkili yöntem olacaktır.

1 Yorum

 • Recep yiğit

  Benim telefonum poco M3 dün 2 hafta oluyor alalı dün akşam telefonumu ıslak mendil ve peceteyle sildim baktım kamera açılmıyor bunun sebebi nedir

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir