/ Yazan:teknikmi / Blog / / 0 Yorum

Xiaomi Redmi Note 9T Ve Redmi 9t’yi Duyurdu

Çin merkezli ve dünyanın yükselen teknoloji devlerinden biri olan Xiaomi, Redmi markalı olarak çıkardığı yeni seri olan Redmi Note 9t ile birlikte Redmi 9T adlı seri telefonlarını duyurdu. Türkiye’ye de yakın zamanda geleceği tahmin edilen Redmi Note 9T ve Redmi 9T telefon serisi şimdilik Hindistan ve Çin’de satışa sunulmuş durumda. Şimdiden teknoloji dünyasında büyük yankı uyandıran Redmi Note 9T ve Redmi 9T telefonlarının bütün dünyada satışa sunulması için bekleyen birçok teknoloji meraklısı bulunmakta. Çin ve Hindistan’da satışa sunulan modellerin küresel sürüm niteliği olduğu da belirtilen telefonların, orta segmentte konumlandığı bildirilenler arasındadır.

Pek de Yeni Sayılmazlar

Çin ve dünya devi teknoloji markası olan Xiaomi’nin küresel pazarda da tanıttığı ve Hindistan ile Çin’de satışa sunduğu Redmi Note 9T ve Redmi 9T serili telefonlarının yeni olduğunu söylemek pek doğru değildir. Çünkü Redmi Note 9T, aslında Redmi Note 9 telefonunun yeniden markalandırılarak küresel ve dünya tarafından tekrar bir teknolojik yorumdan geçirilerek piyasaya sürülmesidir. Bu anlamda bir diğer telefon olan Redmi 9T ise Hindistan’da uzun zamandır satışta olan Redmi 9 Power telefonun küresel bir yorumu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Redmi Note 9T Cihaz ve Genel Özellikleri Nelerdir?

Redmi markasının Note serisinden uyarlanan ve Çin dışında da satışa sunulacak ilk 5G destekli model bir telefon olan Redmi Note 9T, Avrupa pazarlarında hatırı sayılır ve gayet iddialı bir yer tutacağı konuşulanlar arasındadır. Bu anlamda, cihaz aslında tüm özellikleri ile birlikte zaten Redmi Note 9 telefon modelinin sahip olduğu bütün özelliklere sahip. Bu anlamda da aslında pek heyecan veren bir yenilik olarak görülmemektedir.

Bunların dışında telefonun tasarımından söz etmek gerekirse; ilk olarak göze çarpan dış tasarımında delikli ekranın kullanıldığı görülmektedir. Bu anlamda; kullanıcılarına yüksek ekran ve gövde oranı sunduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda çözünürlüğü ise Full HD+ olan telefonun ekranı ise 6.53 inc IPS LCD ekran olarak tasarlanmıştır. İşlemcisi ise oldukça güçlü olan cihazın işlemci gücü Dimensity 800U’dur. Cihazın en beğenilen özelliklerinden biri ise 128 GB dâhili hafızaya kadar depolama oranı sunabilmesi. Bu anlamda 4 GB RAM ile de oldukça iyi bir depolama alanı sunmaktadır. Cihazın bataryası ise 5000 mAh gibi bir hayli büyük bir bataryadır. Fakat kötü bir özellik olarak en fazla 18 W kadar hızla şarj edebileceği dile getirilmiştir.

Öyleyse cihazın özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Cihazın İşlemcisi: MediaTek Dimensity 800U
 • Cihazın RAM Alanı: 4 GB
 • Cihazın Depolama Alanı: 64 GB – 128 GB
 • Ön Kamera Çözünürlüğü: 13 MP
 • Arka Kamera Çözünürlüğü: 48 MP + 2 MP + 2 MP
 • Ekran Çözünürlüğü: 6.53 inç Full HD+ IPS LCD
 • İşletim Sistemi: Android 10 – MIUI 12
 • Batarya Büyüklüğü ve Şarj Etme Süresi: 5.000 mAh – 18W Hızlı Şarj Özelliği

Redmi Note 9T telefonun tasarım ve teknolojik özellikleri yukarıda ayrıntılı olarak sıralanmıştır.

Redmi 9T Cihaz ve Genel Özellikleri

Redmi 9T, Redmi Note 9T telefona göre daha farklı bir dış tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır. Dış tasarımının damla çentikli olduğu görülen Redmi 9T, hemen hemen Redmi Note 9T ile aynı olan ekran boyut ve genel özelliklerini taşımaya da devam etmektedir. Bu anlamda cihazın işlemcisinin Qualcomm alt yapısının Snapdragon 662 oranından güç aldığı da belirtilenler arasındadır. Cihazın RAM alanı 6 GB’a kadar bir alan sunmaktadır.

Redmi 9T’nin dâhili depolama alanının ise 128 GB’ye kadar bir alan sunduğu verilen özellikler arasındadır. Bu modelde de, Redmi Note 9T telefonunda bulunan 5000 mAh batarya gücüne göre 18W lik sağlanan şarj desteğine göre; Redmi 9T’de ise yine muazzam boyuta ulaşan bataryasında; 6000 mAh gibi muazzam bir bataryaya sağlanan hızlı şarj desteği ise 18W’dir. Redmi 9T telefonunun genel özellikleri böyle idi.

Öyleyse bu özellikleri sıraya koyalım:

 • Cihazın İşlemcisi: Qualcomm Snapdragon 662
 • Cihazın RAM Alanı: 4 GB – 6 GB
 • Cihazın Depolama Alanı: 64 GB – 128 GB
 • Ön Kamera Çözünürlüğü: 8 MP
 • Arka Kamera Çözünürlüğü: 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
 • Ekran Çözünürlüğü: 6.53 inç Full HD+ IPS LCD
 • İşletim Sistemi: Android 10 – MIUI 12
 • Batarya Büyüklüğü ve Şarj Etme Süresi: 6.000 mAh – 18W Hızlı Şarj Özelliği

Redmi 9T telefonunun tasarım ve teknolojik özellikleri yukarıda belirtildiği gibidir.

Xiaomi Redmi Note 9T Ve Redmi 9t'yi Duyurdu
Xiaomi Redmi Note 9T Ve Redmi 9t’yi Duyurdu

Redmi Note 9T ve Redmi 9T Telefon Fiyatları Ne Kadardır?

Redmi note 9T’de bulunan renk seçenekleri siyah ve mor olarak belirlenmiştir. Buna göre cihazın dâhili depolama alanına göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Öyle ki; Redmi Note 9T’de 64 GB dâhili depolama alanı bulunan telefon için verilen fiyat 229 Euro’dur. Cihazın 128 GB dâhili depolama alanı bulunan versiyonu için ise verilen fiyat 269 Euro’dur.

Redmi 9T cihazı ise; gri, turuncu, yeşil, mavi gibi birçok renk seçeneği ile alıcısının karşısına çıkmaktadır. Bu anlamda cihazın RAM ve GB oranlarına göre belirlenmiş 3 farklı versiyonu kullanıcısının karşısına çıkmaktadır. Buna göre karşımıza çıkan ilk model 4 GB – 64 GB bellek olan cihazın fiyatı 159 Euro olarak belirlenmiştir. Cihazın yine 4 GB – 128 GB olan bellek sürümünde ise fiyat 169 Euro olarak belirlenmiştir. Son olarak da cihazın 6 GB – 128 GB bellekli sürümünün fiyatı ise 199 Euro’dur.

 

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir