Xiaomi Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Telefonumun Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Yakınlık sensörü, günümüzde üretilen akıllı telefonların hemen hepsinde bulunan bir parçadır.  Bu sensör, telefonla konuşurken ekranın kapanmasına yardımcı olurken, telefon kulaktan uzaklaştırıldığında ekranın açılmasını sağlamaktadır. Akıllı telefon kullanıcıları bazen telefonum arama yaparken kararıyor şikayeti ile teknik servislere başvururlar. Bu şikayete neden olan sorun telefonun yakınlık sensörünün bozulmasıdır.

Yakınlık Sensörü Neden Arızalanır?

Telefonların yakınlık sensörü çalışmıyor şikayetinin birçok nedeni olabilir. Bu sebepler yazılıma ait sorunlardan kaynaklanabilir veya telefonun iç kısmında yer alan sensörün tozlanması gibi sebeplere bağlı olarak da çalışmama sorunu görülebilir. Bir başka sebep de ekran koruyucu tarafından sensörün kapatılmasıdır. Bazen ekran koruyucu olarak kullanılan kılıflar, yakınlık sensörünü kapatabilir. Yakınlık sensörü, telefonun hoparlör kısmına yakın bölgede bulunmaktadır.

Ekran koruyucu bu bölgenin üzerine gelirse, yakınlık sensörünün çalışmasını engelleyebilir. Bu durumda ekran koruyucuyu çıkarmak ve telefon modeline daha uygun bir ekran koruyucu kullanmak sorunun çözümü olacaktır. Ancak bunun dışındaki sorunlarda mutlaka bir teknik servis yardımı alınmalıdır. Çünkü sensörün değişmesi veya temizlenmesi gerekebilir. Bunun da ancak deneyimli bir teknik servis tarafından yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Yakınlık Sensörü Nasıl Tamir Edilir?

Telefonun yakınlık sensörü tozlanmaya ve kirlenmeye bağlı bir sebep ile hassasiyetini kaybetti ise, bu durumda teknik servis tarafından gereken temizleme işlemi yapılacaktır. Bu işlemin kişilerin kendileri tarafından yapılması önerilmez. Çünkü akıllı telefonlar hassas cihazlardır ve yapılacak en ufak hatalı bir davranış telefonda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bazen de telefonun yakınlık sensörünün tamamen değiştirilmesine ihtiyaç vardır. Böyle bir ihtiyaçta da yine teknik servis tarafından değişim sağlanır. Ancak bu değişimin telefon ile uyumlu yani telefonun modeli için özel olarak üretilmiş olan bir yakınlık sensörüyle değiştirilmesi gerekmektedir.

Telefon parçalarının değişiminde kullanılması gereken orijinal parça zorunluluğu, yakınlık sensörleri için de geçerlidir. Üstelik orijinal yedek parçaların belli bir süre garantileri olduğundan, kullanıcılar için avantaj taşımaktadır. Xiaomi teknik servisinde Akıllı telefonların yakınlık sensörü değişim işlemi yalnızca 30 dakika kadar kısa bir süre içerisinde yapılmakta ve değişimin ardından telefon kusursuz bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Değişim işleminin fiyatları, telefonların markasına göre farklılık gösterir. 

11 Yorum

 • Mustafa

  Merhabalar Xiaomi mi 9 lite kullanıyorum ve yakınlık sensörü çalışmıyor yardım edebilir misiniz.

  • Xiaomi Teknik Servisi

   merhaba
   garanti dışı olarak onarım yapmaktayız.Cihazı görebilir isek yardımcı olabiliriz.yüksek ihtimalle yazılımsal sorun gözükmekte cihazınızda

   • Mahsun göktas

    Ne kadar a mal olur

  • Merkas

   Arkadaşlar aynı sorunu yaşıyordum aldigimdan beri…”ayarlar>>herzaman açık ekran>>ekranı açmak veya kapatmak için iki kere dokun”. Bu iki kere dokunma özelliğini kapatın…bende problem çözüldü bunu yapınca…inşallah sizin de probleminizi çözer…

 • volkan kılıç

  redmi note 8 pro 1 ay olmadı alalı ama yakınlık sensörü çalışmıyor ayarlara yakınlık sensörü yazdığımda hiç bir şey bulamıyor bu modellerde yok mu acaba.

  • Xiaomi Teknik Servisi

   merhaba
   miui 11 sürümünde hata vardır güncelleme beklemeniz gerekiyor veya eski sürüme geri yüklenmelidir

   • volkan kılıç

    Peki yeni sürüm ne zaman çıkar bir tarih var mı bu ciddi bir sorun bence

 • mehmet sanlı

  kolay gelsin ekran kırılması sonucu ekran degişimini ritzy de sigortadan yaptırdım telefon geldikten sonra yakınlık sensörünün çalısmadığını fark ettim bunun nedeni ne olabilir ne yapmalıyım

  • Xiaomi Teknik Servisi

   merhaba
   burası özel servistir.Servis ile görüşmeniz gerekiyor

  • Mehmet Hilmi İNCİ

   Merhabalar telefonum Xiaomi Mi Note 10 Lite ancak hâlâ yakınlık sensörü sorunu var, çözümü var mıdır? Garantisi mevcut telefonum, yardımcı olabilir misiniz?

 • Murat şahin

  Benim mi mix 2 var yakinlik sensoru takiliyor bir calisip bir calismiyor Söktüm temizledim telefonu alali 2 sene oldu cok memnunum sadece sorunu bu inanin yeni telefom alacam sirf bu yuzden cok sevdigim bu markadan uzaklasacam

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir