yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir
/ Yazan:teknikmi / Blog / 1 Yorum

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Yeni alınan telefonun şarj edilme saati, nikel veya lityum-iyon bataryalara göre değişiklik göstermektedir. Yeni alınan telefonun şarj saati nikel bataryalı cihazlar için 12 saat, lityum-iyon bataryalı cihazlar için 6 saat olmaktadır. Nikel bataryaların şarj edilmesi için bataryanın tamamen harcanması doğru olurken, lityum-iyon bataryalarda kullanımdan önce şarjın tamamen bitirilmesi doğru değildir.

Yeni Alınan Telefonun Şarj Saati Ne Kadar Olmalıdır?

Yeni alınan telefonun şarj süresi, telefonun batarya türüne göre değişiklik göstermektedir. Eski telefonlarda nikel bataryalar bulunmaktadır ve bu telefonların alındıktan sonra 12 saat aralıksız şarj edilmesi gerekmektedir. Ancak yeni telefonlarda lityum-iyon piller bulunmaktadır. Lityum-iyon pillere sahip olan telefonlar, %100 şarja ulaştıklarında otomatik olarak kendiliğinden devreden çıkmaktadırlar. Bu telefonların uzun saatler boyunca şarjda kalmasının kısa vadede bir zararı bulunmasa da uzun vadede tavsiye edilmemektedir. Yeni alınan lityum-iyon pillere sahip bir cihazın yeni alındığında maksimum 6 saat aralıksız şarj edilmesi gerekmektedir. Ancak günümüzde hiç şarj edilmeden mevcut şarjın bitmesi beklenerek direkt kullanılmaya da başlanabilmektedir.

Sitemizden yanıt aradığınız soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz:

 1. Akıllı telefonlarda ekran kararması neden olur?
 2. Kendi cep telefonu numaramı nasıl öğrenebilirim?
 3. iPhone kapandı, açılmıyor ne yapmalıyım?
 4. iPhone dokunmatik çalışmıyor sorunu çözümü
 5. iPhone 7 şarj olmuyor sorunu çözümü
 6. Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır?

Yeni Alınan Telefonların Pil Ömürlerinin Daha Uzun Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Telefonun pil ömrünü uzatmak için bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Telefonu şarj ederken sadece telefonun orijinal şarj aleti kullanılmalıdır. Sahte şarj aletlerinin kullanılması ilerleyen zamanlarda batarya problemlerine yol açmaktadır.
 • Telefonun sık sık şarja takılmaması gerekmektedir. Şarj seviyesi %20’nin altına düştüğünde şarja takmak tercih edilmelidir.
 • Yeni nesil lityum-iyon bataryalar, şarjın kritik seviyelerde yani %20 civarında şarj edilmesine göre tasarlanmıştır. Dolayısı ile her seferinde telefonun şarjının sıfırlanıp sonradan %100’e kadar şarj edilmemesi gerekmektedir. Bataryalar ara ara %0’ı gördükten sonra dengesizleşmeye başlamaktadırlar.
 • Telefon şarjdayken bulunduğu zeminin sıcak bir zemin olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Yeni alınan telefonun şarj saati için 6 saatten daha uzun süre harcamanın herhangi bir faydası bulunmamaktadır, sadece vakit kaybıdır. Lityum-iyon pillere sahip olan telefonların şarjları tamamen dolduğunda gelen akım kesildiği için batarya zarar görmemektedir. Ancak eski telefonların uzun saatler boyunca şarjda kalmaları bataryaya ciddi hasar vermektedir.

Yeni Alınan Telefonun Şarjı Hemen Bitiyorsa Neler Yapılmalıdır?

Akıllı telefonun şarjının hemen bitmemesi için yapılacaklar şöyledir:

 • Arka planda yenilenen gereksiz uygulamalar kapatılmalıdır.
 • Kullanılan duvar kağıtları tek renk ve hareketsiz olarak tercih edilmelidir.
 • Gerek olmayan durumlarda konum ayarları kapalı tutulmalıdır.
 • USB port ile zorunda kalmadıkça şarj edilmemelidir.
 • Orijinal şarj cihazı dışında bir cihaz tercih edilmemelidir.

Yeni Alınan Telefon İçin Doğru Şarj Yöntemi Nedir?

Yeni telefon için doğru şarj etme yoluna bakıldığında; sadece tek sefere mahsus olarak 6 saat şarj edilmelidir. Yeni alınan telefonun şarj saati akıllı cihazlar için geçerlidir. %20’nin altına düşürmeden şarj etmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca %5’in altına düşürmemeye ekstra gayret edilmelidir. Haftada bir orijinal batarya ile tam dolum yapılmalıdır.

Tüm marka ve modeldeki cihazlarınızda yaşadığınız sorunlarda TeknikMi adresine başvurabilirsiniz.

1 Yorum

 • Metin BULUT

  Xiaomi Redmi Note 9 aldım bugün içinde gelecek geldiği an içindeki şarjı bitirip 6 saat şarja takacağım dimi

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir